E frikshme çfarë po ndodh në La Palma/ Llava derdhet në konin kryesor të vullkanit, evakuohen banorët (Video)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nuk gjen qetësi La Palma. 25 ditë pas fillimit të shpërthimit të tij, vullkani Cumbre Vieja nuk di të ndalet me fuqinë e tij shkatërruese, aq sa në orën 2:15 pasdite të ditës së sotme, magma që del nga brendësia e tokës ka tejkaluar kapacitetin e konit kryesor dhe e ka tejmbushur atë. Sipas imazheve të publikuara në Twitter nga Instituti Vullkanologjik i Ishujve Kanarie ( Involcan). “Është një dukuri e zakonshme për shkak të luhatjeve të rrjedhës së llavës në konin kryesor. Asgjë shqetësuese tani për tani”, kanë siguruar burimet Involcan.

Aktiviteti vullkanik është nisur në orët e fundit me banorët e La Laguna, lagja e bashkisë Los Llanos de Aridane që është evakuuar në tre operacione të njëpasnjëshme nga mëngjesi i 12 tetorit deri këtë të enjte.

Ditën e martë autoritetet detyruan rreth 800 njerëz nga qendra e ‘La Laguna’ të largoheshin për shkak të afërsisë së llavës. Një ditë më vonë, të mërkurën mbrëma, u dekretua evakuimi i një lagjeje tjetër të vendosur në lindje, një masë që preku rreth 100 persona të regjistruar, sipas të dhënave të fundit. Dhe vetëm 12 orë më vonë, të enjten në mëngjes, u urdhërua zbrazja e sipërfaqes, këtë herë në perëndim, deri në kufirin me komunën fqinje të Tazacorte, ku jetojnë rreth 300 njerëz.

Sidoqoftë, siç theksohet nga zëdhënësi i komitetit drejtues të Planit të Emergjencave Vullkanike të Ishujve Kanarie (Pevolca), Miguel Ángel Morcuende, shumë nga këta fqinjë tashmë ishin larguar nga shtëpitë e tyre në ditët e mëparshme. Në total, në vetëm dy ditë, rreth 1,200 banorë kanë lënë shtëpitë e tyre, duke e çuar numrin e përgjithshëm të njerëzve të zhvendosur afër 7,000. Nga këto, vetëm 283 kanë kërkuar strehimin që Qeveria e Ishujve Kanarie ka rregulluar në një hotel në Fuencaliente (në jug të ishullit).

Llava, në këtë mënyrë, vazhdon me rrugën e saj kapriçioze dhe shkatërruese, pasi shkatërroi 674.5 hektarë tokë, 34.2 më shumë se një ditë më parë. “Kjo është ajo që ndodh me të gjitha larjet”, deklaroi vetë Morcuende në një konferencë shtypi, “se ata gjithmonë na befasojnë me sjelljen e tyre”.

Transferimi i tij, në fakt, është një pasqyrim besnik i një sjelljeje të udhëhequr si nga orografia ashtu edhe nga modifikimet në konin vullkanik, të cilat krijojnë qendra të papritura emetimi, ku më parë kishte vetëm një mal pikon (lapilli). Ka një larje, të cilën Pevolca e cilëson si primitiveMe Ajo aktualisht është në paraburgim. Kjo gjuhë hyri në malin Todoque gjatë javës së parë pas shpërthimit dhe u kthye në jug. Ky përparim përfundoi duke arritur në det dhe duke formuar deltën e lavës, e cila tani ka një sipërfaqe prej rreth 34 hektarësh dhe rritja e së cilës është ndalur. Me kalimin e ditëve, megjithatë, një krah tjetër u krijua vetëm dyqind metra më në jug. Magma që e formoi atë gjithashtu ra në shpat, duke shkatërruar plantacionet e bananeve dhe ka ndaluar rrugën rreth 100 metra nga deti. Ky krah gjithashtu do të përfundonte përreth Malit Todoque në veri, duke përfshirë atë që gjen në rrugën e tij.

Lexo edhe :  “S’i kam duart me gjak!”- Erion Braçe në Kuvend: Mbaj përgjegjësi për çdo firmë të hedhur në VKM si zv.kryeministër!

Mbi këtë përrua parësor kalon një tjetër që gjithashtu lëviz në drejtim perëndim-veriperëndim. Kjo gjuhë, nga ana tjetër, është ndarë në dy shtojca: një të parë që deri të mërkurën kishte “intensitet të lartë dhe shumë udhëtime” dhe që gjatë gjithë natës së kaluar ka shkatërruar magazinën në të cilën kishte një supermarket të zinxhirit Spar.

Supermarketi dhe fusha e futbollit janë kapitujt e fundit të një liste tashmë të gjatë, e cila përfshin qindra fatkeqësi të vogla anonime: 1,634 ndërtesa të prekura, nga të cilat 1,548 janë shkatërruar plotësisht. Këtyre shifrave duhet t’u shtojmë edhe 179.3 hektarë të tjerë të kultivimit të gëlltitur. Nga këto, më shumë se gjysma (92.9) janë nga pemët e bananeve. Lajmi i mirë është se, sipas Pevolcës, këto dy fronte të fundit “po humbasin aftësinë e tyre për të lëvizur mbi territorin” për shkak të viskozitetit në rritje dhe sasisë së madhe të materialeve që po zvarrisin.

Gjatë natës së fundit, ishulli regjistroi më shumë se pesëdhjetë tërmete, njëri prej tyre me magnitudë 4.5. Kjo shifër e bën atë më të lartën që kur filloi shpërthimi. Tërmeti, siç raportohet nga Instituti Gjeografik Kombëtar, ka pasur një thellësi prej 37 kilometrash dhe ka ndodhur rreth orës 1.30 të mëngjesit. Sizmiciteti, megjithatë, vazhdon të ndodhë në thellësi të mëdha (më shumë se 20 kilometra) dhe, në parim, nuk paraqet një rrezik më të madh.

Terreni, ndryshe nga ditët e mëparshme, është deformuar pak në qytetin Las Manchas, tashmë i evakuuar, pak më shumë se një kilometër në një vijë të drejtë nga koni vullkanik. Zëdhënësja e Komitetit Shkencor, María José Blanco, ka sqaruar, në çdo rast, se ky deformim mund të kërcënojë punën e forcave të sigurisë dhe shkencëtarëve që punojnë në zonë, edhe pse nuk paraqet rreziqe të mëdha për qytetarët.

Cilësia e ajrit ka qenë e mirë ditët e fundit falë erërave që lejojnë shpërndarjen dhe mungesën e përmbysjes termike. Duke filluar nga nesër, megjithatë, kushtet pritet të ndryshojnë për shkak të presionit më të lartë atmosferik dhe fluksit të ajrit nga lindja. Kjo ngjarje, po, do të përfitojë nga funksionimi i aeroportit të ishullit.

Të fundit

Vendimi i Gledis Nanos: Paratë e konfiskuara nga krimi do u jepen policëve, për punën jashtë orarit

Kreu i ri i policisë së shtetit, Gledis Nano, në vendimin e tij të parë, ka vendosur që t'u...

E frikshme çfarë po ndodh në La Palma/ Llava derdhet në konin kryesor të vullkanit, evakuohen banorët (Video)

Nuk gjen qetësi La Palma. 25 ditë pas fillimit të shpërthimit të tij, vullkani Cumbre Vieja nuk di të ndalet me fuqinë e tij...

E rëndë! U përplas nga një furgon, humb jetën e mitura shqiptare në Itali

Një aksident i rëndë i ka marrë jetën Emanuela Brahja, vajzës së vogël 11-vjeçare në Campodarsego të Italisë, e cila teksa po ktheje në...

Erëra të forta dhe përmbytje në Greqi, Korfuzi shpall gjendjen e jashtëzakonshme (Video)

Reshjet e dendura dhe erërat e forta kanë shkaktuar përmbytje të mëdha në Greqi. Korfuzi ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të motit të...

“Tentova të vras veten”, Arjola Demiri bën rrëfimin tronditës: Abortova binjakët kur u divorcova, pija alkool dhe ilaçe

Arjola Demiri gjatë qendrimit të saj në "Big Brother Vip" ka treguar detaje shumë të rëndësishme dhe të pathëna nga jeta e saj. Pasi...

Lajme të tjera

Web TV