Formacioni më i mirë i botës për U-18, bien në sy katër yjet e rinj të Barcelonës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Me Barcelonën në luftë për rezultate të qëndrueshme këtë sezon 2021/22, e cila është një histori e ngjashme me sezonin e kaluar, ka një sinjal pozitiv nga Camp Nou dhe ajo është shfaqja e disa të rinjve shumë të talentuar.

Akademia e tyre La Masia është legjendare dhe ata ende kanë disa nga yjet e rinj më premtues në botë, siç dëshmohet nga mënyra në të cilën lojtarët si Gavi dhe Ansu Fati janë përshtatur menjëherë në ekipin e parë.

Duke u nisur nga vlerësimet e Transfermarkt, Barcelona ka katër nga lojtarët më të vlefshëm U18 në botë. Ja si duket formacioni i klasit botëror i së ardhmes.

Portieri

Dogan Alemdar : 18-vjeçari turk, i cili u ble nga Rennes për 3.5 milionë euro nga Kayserispor gjatë verës, është midis shtyllave në këtë formacion

Mbrojtësit

Tino Livramento : Mbrojtësi i djathtë ka bërë një ndikim të menjëhershëm në Southampton pasi u bashkua me klubin nga Chelsea. Livramento është një lojtar shumë sulmues, por ai është gjithashtu i aftë të ndalojë disa nga krahët kryesorë të Premier League.

Kaiky Fernandes : Ylli i Santos është vlerësuar si shpresa e madhe e re për të komanduar mbrojtjen e Brazilit. Kaiky kohët e fundit u bë lojtari më i ri i Santos që shënoi në Copa Libertadores.

Alejandro Balde : Ai së fundmi bëri debutimin e tij në Barcelonë në Ligën e Kampionëve kundër Bayern Munich. Balde është shumë i talentuar fizikisht dhe është i aftë të luajë poshtë krahut të majtë pa shumë vështirësi.

Mesfushorët

Eduardo Camavinga : Nuk i është dashur shumë kohë për të fituar zemrat e tifozëve të Real Madrid pasi shënoi në debutimin e tij në Estadio Santiago Bernabeu kundër Celta Vigo. Pala spanjolle pagoi 40 milionë euro për ta nënshkruar atë nga Rennes në verë.

Lexo edhe :  Macron për heqjen e dënimit me vdekje në të gjithë botën: Është turp për njerëzimin

Pedri : Në më pak se një vit, 18-vjeçari ka kaluar nga të luajturit në divizionin e dytë të Spanjës në të nominuar për Topin e Artë. Tani, ai shihet si një nga lojtarët kryesorë të Barcelonës dhe Spanjës.

Jude Bellingham : Krenaria e Birminghamit, Jude Bellingham ka bërë përshtypje në kohën e tij në Borussia Dortmund. Mesfushori është vështirë të ndalet duke patur parasysh praninë e tij fizike dhe sa mirë e lexon lojën, pavarësisht se është vetëm 18 vjeç.

Gavi : Ai mund të jetë vetëm 17 vjeç, por mesfushori spanjoll bëri bujë në të gjithë Evropën kur startoi për Spanjën në finalet e Ligës së Kombeve. Nuk ka dyshim se Gavi i Barcelonës është një yll i ardhshëm në krijim.

Sulmuesit

Jamal Musiala : Sulmuesi i lindur në Stuttgart tashmë po tregon se ai ka potencialin për të qenë një yll në të ardhmen për Bayern Munich, pasi ka shënuar 11 gola për skuadrën. Rëndësia e Musialës duket se po rritet çdo javë.

Florian Wirtz : Djali i mrekullueshëm i Bundesligës, Wirtz tashmë ka mposhtur rekordin e Lukas Podolski për të qenë lojtari më i ri që ka shënuar 10 gola në Bundesliga.

Ansu Fati : Të ecësh në hapat e Lionel Messit nuk është e lehtë, por askush nuk e ka merituar fanellën Nr.10 më shumë se Ansu Fati i Barcelonës. Sulmuesi spanjoll i ka të gjitha cilësitë për t’u bërë një nga sulmuesit më të mirë në futbollin botëror një ditë.


Të fundit

Formacioni më i mirë i botës për U-18, bien në sy katër yjet e rinj të Barcelonës

Me Barcelonën në luftë për rezultate të qëndrueshme këtë sezon 2021/22, e cila është një histori e ngjashme me...

Vendimi i Gledis Nanos: Paratë e konfiskuara nga krimi do u jepen policëve, për punën jashtë orarit

Kreu i ri i policisë së shtetit, Gledis Nano, në vendimin e tij të parë, ka vendosur që t'u kompensohet detyrimi i prapambetur financiar...

E frikshme çfarë po ndodh në La Palma/ Llava derdhet në konin kryesor të vullkanit, evakuohen banorët (Video)

Nuk gjen qetësi La Palma. 25 ditë pas fillimit të shpërthimit të tij, vullkani Cumbre Vieja nuk di të ndalet me fuqinë e tij...

E rëndë! U përplas nga një furgon, humb jetën e mitura shqiptare në Itali

Një aksident i rëndë i ka marrë jetën Emanuela Brahja, vajzës së vogël 11-vjeçare në Campodarsego të Italisë, e cila teksa po ktheje në...

Erëra të forta dhe përmbytje në Greqi, Korfuzi shpall gjendjen e jashtëzakonshme (Video)

Reshjet e dendura dhe erërat e forta kanë shkaktuar përmbytje të mëdha në Greqi. Korfuzi ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të motit të...

Lajme të tjera

Web TV