Holokausti/ Revolta e të internuarve, shpërthen kampi i Sobibor-it në Poloni

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në 12 tetor të vitit 1943, në një ndër kampet e çfarosjes më të tmerrshme të Holokaustit, atë të Sobibor-it në Poloni, ndodhi revolta e famshme e të internuarve. Të udhëhequr nga Alexander Pechervsky, një ushtarak rus me origjinë hebreje, me qindra të internuar të këtij kampi, burra, gra, pleq, dhe fëmije, shkallmuan portat dhe u arratisën drejt pyjeve. Disa minuta më parë grupi i Pechervsky-t kishte vrarë në fshehtësi 11 oficerë të larë SS si dhe gjatë arratisjes plagosën rëndë komandantin e kampit..

Revolta e hebrenjve në kampet e vdekjes (Sobibor) ishte rasti i vetëm i një arratisje të suksesshme nga institucione të tilla naziste. Në 14 tetor kampi ka pasur 550 të burgosur. 80 persona u vranë duke u përpjekur për të shpëtuar, dhe rreth 170 gjermanë u kapën dhe u vranë gjatë kërkimeve.

Nga 300 të internuar që u arratisën, vetëm 58 prej tyre përfshi dhe Pechervsky-n mund të mbijetojnë deri pas luftës

Pas humbjes së Gjermanisë naziste në Sobibor shkoi një komision qeveritar polak. Nga gërmimet që janë kryer, ekspertët kanë gjetur gjurmë të shumta të krimeve dhe trupa të viktimave. Sot në vendin e kampit është një memorial dedikuar kujtimit të viktimave të Rajhut të Tretë.

 

Të fundit

Pensionet, përballë sfidave të plakjes së popullsisë dhe informalitetit në ekonomi

Ndryshimet që pësoi skema e pensioneve një dekadë më parë, si rritja e moshës së pensionit, apo vendosja e...

Vula e PD-së dhe mundësia anti-korrupsion e partive të reja!

Nga Ben Andoni Ka nisur të ketë shumë pritshmëri te opozita për datën 11 Qershor, kohë kur Gjykata e Apelit pritet të japë vendim për...

Humbi babain në moshën 15-vjeçare, gazetari kujton përjetimin e dhimbshëm

Ndikimi i një mësuesi nuk shtrihet vetëm përgjatë viteve të shkollës, por edhe përtej tyre. Gazetari Osman Stafa i cili ka ardhur në “Ka...

Liverpool mposht Wolvesin në sfidën përmbyllëse të kampiontit, Klopp përcillet si hero

Jurgen Klopp mbylli eksperiencën e tij 8-vjeçare në krye të Liverpool-it këtë të dielë. Skuadra e trajnerit gjerman e mbylli sezonin e Premier League me...

Nga bashkëpunëtori i krimit te ëngjëlli mbrojtës

Nga Ilir Yzeiri Aksioni i fundit i SPAK-ut i realizuar nga Policia e Shtetit, forcat Renea dhe shërbime të tjera të specializuara që goditën disa...

Lajme të tjera

Web TV