“Ishe drita e shtëpisë”! Ndahet nga jeta piktori shqiptar në moshën 30-vjeçare

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kristi Baba, piktori 30 vjecar shqiptar, është ndarë nga jeta pasi nuk ka mundur dotë të fitojë mbetejën me Covid-19.

Lajmin e trishtë e ndan me qytetarët babai i të ndjerit, i cili me dhimbje thotë se djali i tij i vetëm ishte ‘drita e shtëpisë’, duke shtuar se në nëntor do të mbante ekspozitën e tij.

“Me hidherim te thelle dhe dhimbje te madhe ju njoftojme se djali yne i vetem Kristi Baba piktor u nda nga jeta ne moshen 30 vjecare ne lulen e rinise duke mos e fituar  betejen me covidin. Ti per ne ishe jeta dielli ishe ajri ishe drita e shtepise . Tu shuan gjithe enndrrat  e tua dhe perkushtimi qe kishe per artin dhe po pregatiteshe per ekspozite ne nentor  qe qe nuk ja arrite. Gjithe endrrat tua u prene ne mes. Biri yne pushofsh ne paqe !  Qofte i parajses!  Drite i paste shpirti! Ceremonia mortore do te zhvillohet  neser me dt. 15.10.2021 nga ora 10 deri 12 ne hollin e  hotel internaciona,” shkruan babai i 30-vjeçarit.

Kristi Baba pati hapur dhe një ekspozitë personale me një koleksion punimesh grafike dhe piktura. AI ka marrë pjesë në disa ekspozita kolektive si, në galerinë FAB dhe në Muzeun Historik Kombëtar.


Të fundit

“Ishe drita e shtëpisë”! Ndahet nga jeta piktori shqiptar në moshën 30-vjeçare

Kristi Baba, piktori 30 vjecar shqiptar, është ndarë nga jeta pasi nuk ka mundur dotë të fitojë mbetejën me...

E turpshme/ Sulmohet ambasada shqiptare në Serbi

Ditën e djeshme është shënuar një incident pranë ambasadës shqiptare në Beograd. Mësohet se një kalimtar ka hedhur një shashkë në oborrin e ambasadës, fatmirësisht...

Delegacioni nga Senati Amerikan dhe ambasadorja Yuri Kim mbërrijnë në selinë e PD për të takuar Bashën

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, do të zhvillojë këtë pasdite një takim me një delegacion nga Senati Amerikan. Rreth orës 15:20 delegacioni amerikan...

Shorti në KQZ/ Të premten hapen 10% e kutive të votimeve në disa Bashki të vendit!

Ditën e sotme, Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve ka hedhur shortin për hapjen e kutive të votimit në të gjithë Shqipërinë. 10% e kutive do...

Politikë, por edhe ‘modë’/ Ja deputetët që tërhoqën vëmendjen me ‘look-un’ e tyre në Kuvend (Foto)

Si çdo javë tjetër edhe këtë të enjte deputetët e Kuvendit tonë kanë zgjedhur me kujdes veshjet e tyre për seancën plenare. Ata nuk i...

Lajme të tjera

Web TV