Policia aksion në Pukë/ Kap vrasësin duke kultivuar kanabis, arrestohen 5 persona

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Policia vijon punën për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit të bimëve narkotike.

Finalizohet operacioni policor antikanabis i koduar “Ars”, i zhvilluar nga Komisariati i Policisë Pukë, në bashkëpunim me Sektorin kundër Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme në DVP Shkodër.

“Në kuadër të operacionit, goditet një tjetër rast i kultivimit të bimëve narkotike, arrestohen në flagrancë 5 shtetas, njëri prej tyre i dënuar më parë për vrasje.

Sekuestrohen 25 kilogramë cannabis sativa në proces tharjeje.

Në vijim të kontrolleve të njëpasnjëshme të territorit, në zbatim të planit të masave për kontrollin e ambienteve të mbyllura dhe të hapura, me qëllim parandalimin dhe goditjen e rasteve të kultivimit të bimëve narkotike, shërbimet e Komisariatit Pukë, në bashkëpunim me Sektorin për Hetimin e Narkotikëve në DVP Shkodër, bazuar në informacionet e marra në rrugë operative, organizuan dhe finalizuan operacionin policor antikanabis të koduar “Ars”, në kuadër të të cilit u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasve:

Ll. L., 55 vjeç, banues në Rubik, i dënuar më parë për vrasje, K. N., 19 vjeç, banues në Fushë Arrëz, D. N., 18 vjeç, M. N., 48 vjeçe dhe Gj. L., 55 vjeçe, të tre banues në Rubik.

Shërbimet e Policisë, bazuar në informacionet e grumbulluara më parë, kanë ushtruar kontroll në territorin e fshatit Ars, Njësia Administrative Fierzë, Bashkia Fushë Arrëz, ku kanë konstatuar 27 bimë narkotike të kultivuara në një zonë të pyllëzuar. Në vijim të kontrollit, në zonën përreth, në një kasolle të improvizuar, shërbimet e Policisë kanë kapur në flagrancë 5 shtetasit e arrestuar, të cilët po përgatisnin bimët narkotike për tharje.

Në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar 25 kg cannabis sativa (bimë në proces tharjeje).

Lexo edhe :  Pablo Escobar dhe Porsche i tij 911: është shumë e rrallë, por askush nuk e blen atë

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” dhe “Kultivimi i bimëve narkotike”, kryer në bashkëpunim.”, shkruajnë ‘blutë’ në njoftimin e tyre.


Të fundit

Policia aksion në Pukë/ Kap vrasësin duke kultivuar kanabis, arrestohen 5 persona

Policia vijon punën për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit të bimëve narkotike. Finalizohet operacioni...

“Nuk ka dyshime”, Ronaldo tregon se cili lojtar duhet të fitojë “Topin e Artë”

Pas konfirmimit të fundit të listës së ngushtë të “Topin të Artë” të këtij viti me 30 lojtarë, ish-sulmuesi Brazilian, Ronaldo Nazairo ka përcaktuar...

COVID-19 nga laboratori?/ OBSH e pranon: Nuk e përjashtojmë mundësinë

Të gjitha mundësinë duhet të vazhdojnë të shqyrtohen, deklaroi shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, duke iu referuar origjinës së koronavirusit. Kjo nënkupton, sipas tij,...

“Ishe drita e shtëpisë”! Ndahet nga jeta piktori shqiptar në moshën 30-vjeçare

Kristi Baba, piktori 30 vjecar shqiptar, është ndarë nga jeta pasi nuk ka mundur dotë të fitojë mbetejën me Covid-19. Lajmin e trishtë e ndan...

E turpshme/ Sulmohet ambasada shqiptare në Serbi

Ditën e djeshme është shënuar një incident pranë ambasadës shqiptare në Beograd. Mësohet se një kalimtar ka hedhur një shashkë në oborrin e ambasadës, fatmirësisht...

Lajme të tjera

Web TV