Makina inteligjente gjobit 1456 shoferë, në 48 orët e fundit pezullohen 32 leje drejtimi (Video)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shërbimet e Policisë Rrugore vijojnë kontrollet për të parandalimin dhe ndëshkimin e drejtuesve të automjeteve që qarkullojnë me shpejtësi tej normave të lejuara.

Gjatë kontrolleve në 48 orët e fundit, të kryera nga makina inteligjente, 1456 shoferëve do t’i shkojë masa administrative në banesë.

Gjithashtu, në të gjithë vendin, gjatë kontrolleve permanente janë evidentuar dhe ndëshkuar 2340 drejtues mjetesh, për shkelje të ndryshme që janë rrezik potencial për përfshirje në ngjarje rrugore.

Policia Rrugore , njofton se janë pezulluar 77 leje drejtimi, nga të cilat 41 për shpejtësi mbi normat e lejuara, 32 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit dhe 4 për qarkullim në sens të kundërt.

Policia e Shtetit -Informacion

Fundjava/Intensifikohen kontrollet dhe monitorimi i qarkullimit të automjeteve, duke përdorur makinën inteligjente, radarë, dronë, mjete të pauniformuara, kamera, aparate fotografike dhe alkooltestues.

Shërbimet e Policisë Rrugore në të gjithë vendin vijojnë kontrollet intensive, duke përdorur gjithë bazën logjistike dhe duke kombinuar shërbimet me ato të Patrullave të Përgjithshme dhe forcat “Shqiponja”, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore.

Prej disa ditësh, ka filluar funksionimin makina inteligjente, për monitorimin e qarkullimit rrugor, duke evidentuar dhe ndëshkuar shumë drejtues mjetesh që qarkullojnë me shpejtësi mbi normat e lejuara, pa vendosur rripin e sigurimit, që kryejnë parakalime të gabuara apo përdorin celularin gjatë drejtimit të mjetit.

Gjatë 48 orëve të fundit janë evidentuar në shkelje, nga makina inteligjente, 1456 drejtues mjetesh, të cilëve do t’u shkojë masa administrative në banesë. Gjithashtu, në të gjithë vendin, gjatë kontrolleve permanente janë evidentuar dhe ndëshkuar 2340 drejtues mjetesh, për shkelje të ndryshme që janë rrezik potencial për përfshirje në ngjarje rrugore.

Lexo edhe :  U kap 5 herë me kokainë në konteinerët me banane, SPAK sekuestron kompaninë 'Alba Exotic Fruit'

Janë pezulluar 77 leje drejtimi, nga të cilat 41 për shpejtësi mbi normat e lejuara, 32 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit dhe 4 për qarkullim në sens të kundërt.

Nisur nga fakti se në fundjavë akset rrugore në drejtim të zonave turistike kanë fluks të shtuar dhe prezencë të lagështirës në rrugë, Policia e Shtetit ka marrë masa shtesë për të monitoruar qarkullimin e automjeteve.

Policia e Shtetit apelon për të gjithë përdoruesit e rrugës në tërësi, veçanërisht drejtuesit e mjeteve, motomjeteve dhe çiklistët, që të tregojnë kujdes dhe të zbatojnë me rigorozitet rregullat e qarkullimit rrugor dhe fton qytetarët që të denoncojnë në Komisariatin Dixhital dhe në numrin e emergjencave 112, çdo paligjshmëri.


Të fundit

Makina inteligjente gjobit 1456 shoferë, në 48 orët e fundit pezullohen 32 leje drejtimi (Video)

Shërbimet e Policisë Rrugore vijojnë kontrollet për të parandalimin dhe ndëshkimin e drejtuesve të automjeteve që qarkullojnë me shpejtësi...

COVID-19/ Regjistrohen 441 raste të reja dhe 10 humbje jete në 24 orët e fundit

Regjistrohen 441 raste të reja me COVID-19 dhe 10 humbje jete në 24 orët e fundit. NJOFTIMI I MSH Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve...

U kap 5 herë me kokainë në konteinerët me banane, SPAK sekuestron kompaninë ‘Alba Exotic Fruit’

SPAK ka sekuestruar kompaninë “Alba Exotic Fruit”, e cila akuzohet për trafik droge. Kjo pasi u evidentuan 5 raste të trafikut të drogës në kontejnerët...

Kontrata drejt përfundimit! A do të qëndrojë Edy Reja në Kombëtare edhe për “Euro 2024”?

Trajneri Edy Reja u kritikua që la Armando Brojën në stol në sfidën ndaj Polonisë. Por në më shumë se një herë presidenti Duka...

E rëndë në Britani/ Deputeti konservator goditet me thikë gjatë një takimi elektoral, arrestohet autori

Deputeti konservator Sir David Amess është goditur me thikë në zyrën e tij lokale në një qark pranë Londrës gjatë një takimi elektoral me...

Lajme të tjera

Web TV