Shpërthim në një xhami në Kandahar gjatë faljes së namazit, 16 të vdekur dhe 32 të plagosur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të paktën 16 persona kanë vdekur dhe 32 të tjerë janë plagosur pasi një shpërthim goditi një xhami shiite gjatë lutjeve të së premtes në qytetin afgan të Kandahar.

Shpërthimi ndodhi në xhaminë Iman Bargah. Pamjet nga vendi i ngjarjes tregojnë dritare të copëtuara dhe trupa të shtrirë në tokë, ndërsa të tjerët përpiqen të ndihmojnë.

Shkaku i shpërthimit nuk është ende i qartë, por dyshohet për një sulm vetëvrasës. Një mjek lokal i tha BBC se besimtarët e plagosur po dërgoheshin në spitalin Mirwais.

Korrespondenti i BBC-së në Afganistan, Secunder Kermani thotë se IS-K, një degë lokale e Grupit Shteti Islamik, pritej të thoshte se ishte prapa sulmit.

Edhe të premten e kaluar, një sulm vetëvrasës ndaj një xhamie gjatë lutjeve të së premtes në qytetin verior të Kunduz vrau të paktën 50 njerëz. IS-K tha se kreu sulmin, i cili ishte më vdekjeprurës që kur forcat amerikane u larguan në fund të gushtit.

IS-K është kundër talebanëve qeverisës, ka kryer disa bombardime kohët e fundit.

Talibanët morën kontrollin e Afganistanit pasi forcat e huaja u tërhoqën nga vendi në fund të gushtit pas një marrëveshjeje të rënë dakord me SHBA.

Erdhi dy dekada pasi forcat amerikane kishin hequr militantët nga pushteti në 2001.


Të fundit

VIDEO/ Publikoi SMS me Neymar, Fero i jep fund martesës me Arbenitën?

Neymar ka krijuar një trend viral të TikTok të cilit së fundmi i është bashkuar edhe Arbnita Ismajli. Por...

Me parulla komuniste dhe foton e Enver Hoxhës, nostalgjikët e diktatorit kryejnë homazhe

Shqipëria feston sot ditën e Çlirimit, teksa përkujtohen dëshmorët që kanë dhënë jetën për liri. Si çdo vit, nostalgjikët ndaj diktatorit Enver Hoxha kanë marrë...

Vdes piloti legjendar grek, i mbijetuari i fundit i Luftës së Dytë Botërore

Ka humbur jetën në moshën 102-vjeçare i mbijetuari i fundit i Luftës së Dytë Botërore, Kostantinos Hatzilakos. Lajmi ka shkaktuar trishtim në komunitet. 102-vjeçari ishte një...

Ambasada amerikane uron Festën e Çlirimit: Kujtesë për sakrificat e popullit shqiptar

Ambasada amerikane në Tiranë ka uruar sot festën e Çlirimit nga pushtimi nazist. Me një mesazh në “Facebook”, ambasada shprehet se ky rast shërben si...

Dita e Çlirimit, nis ceremonia te Varrezat e Dëshmorëve

Në Varrezat e Dëshmorëve në Tiranë po kryhen homazhe për të përkujtuar 78-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë, pas Luftës së Dytë Botërore. Në ceremoninë ku...

Lajme të tjera

Web TV