Studimi/ 10 fjalë, të mjaftueshme për të zbuluar sa krijues jeni

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Quhet Divergent Association Task (Dat) (Detyra e Shoqatës Divergjente (Dat) dhe është zhvilluar nga një ekip kërkimor ndërkombëtar: sa më të “shkyçur” të jenë termat e zgjedhur, aq më i lartë është rezultati përfundimtar. Rekordi që duhet të thyhet është 107.

Ashtu si librat nuk gjykohen nga kopertina, njerëzit edhe njerëzit nuk duhen gjykuar kurrë shumë shpejt. Megjithatë, sipas një studimi të botuar në revistën Prooceedings of the National Academy of Sciences nga një grup punues ndërkombëtar i përbërë nga pesë psikologë nga Universiteti i Harvardit, Universiteti i Melburnit dhe Universiteti McGill në Montreal, vetëm dhjetë fjalë do të ishin të mjaftueshme për të përcaktuar sasinë e nivelit tw krijimtarisë së çdo qenieje njerëzore. Kjo është ajo që del nga një test i ri, i quajtur Divergent Association Task (Dat), të cilin autorët e studimit e kanë zhvilluar dhe ua dorëzuan 8,572 vullnetarëve nga 98 vende të botës. Rezultatet, në fakt, ishin në thelb në përputhje me ato të metodave të tjera (dhe më komplekse) të përdorura në sektor, për të matur këtë lloj parametri.

 

Testi është i disponueshëm në internet

Siç mund të merret me mend nga emri i testit, gjithçka sillet rreth të menduarit divergjent. Prandaj, sa më të “shkëputur” nga njëri -tjetri, domethënë, sa më larg njëri -tjetrit në kuptimin dhe fushën e përdorimit do të jenë fjalët e zgjedhura, aq më e lartë është shkalla e krijimtarisë së subjektit në fjalë. Zbulimi i vetes suaj është çështje e disa klikimeve: thjesht shkoni te datcreativity.com dhe bëni testin duke u përpjekur të merrni rezultatin më të lartë të mundshëm. Duhen nga 2 deri në 4 minuta, sigurojnë studiuesit. Për momentin, faqja mbështet vetëm termat anglisht, por mos u shqetësoni: ndërsa jeni online, një kërkim i shpejtë në Google është i mjaftueshëm për të marrë përkthimin e çdo fushe në fjalor. Kështu, për shembull, nëse përpiqeni të futni vetëm emrat e kafshëve ju merrni një rezultat (të dobët) prej 55.54. Alternimi i tyre me ato të objekteve të përdorura zakonisht tejkalon 70, dhe kështu me radhë për t’u ngjitur. Rekordi për t’u kapur është 107, dhe fotot e shkrepura nga ekrani me përpjekjet e përdoruesve tashmë po vërshojnë në Twitter.

Lexo edhe :  Premiera e “Nuk ka kohë për të vdekur” në Tiranë/ Veliaj dhe ambasadori i ri britanik si James Bond, ja VIP-at që kaluan mbi tapetin e kuq (Foto)

 

Ideale për sondazhe në shkallë të gjerë

Sipas shumë teorive, njerëzit krijues kanë aftësinë për të gjeneruar një numër më të madh idesh divergjente – thekson studimi -. Nëse kjo është e vërtetë, thjesht duke zgjedhur fjalë që nuk lidhen me njëra -tjetrën dhe duke matur distancën kuptimore midis tyre, është e mundur të merret një masë objektive e të menduarit divergjent. Për më tepër, në dritën e thjeshtësisë së saj, Detyra e Shoqatës Divergjente ka dy përparësi themelore: atë të qenit të arritshëm për këdo, pavarësisht prejardhjes kulturore, dhe të aftë për të kthyer rezultate të menjëhershme. Prandaj, mund të përdoret për të kryer sondazhe në shkallë të gjerë që deri tani kanë qenë të vështira për t’u kryer. Kjo u konfirmua edhe nga Jay Olson i Universitetit të Harvardit, një nga autorët e hulumtimit: “Këto rezultate na lejojnë të bëjmë vlerësime mbi kreativitetin në mostrat e lëndëve më të larmishme dhe të shumta me më pak gabime – tha ai -, të cilat në fund do të na ndihmojë të kuptojmë më mirë këtë kapacitet themelor njerëzor”.

 

Burimi corriere.it


Të fundit

Polonia miraton ligjin për dëbimin e emigrantëve

Parlamenti i Polonisë ka miratuar një ligj, sipas të cilit policët kufitarë duhet t’i dëbojnë menjëherë emigrantët që përpiqen...

Sekuestrohen 5.4 kg kanabis në një banesë në Vlorë, arrestohet 25-vjeçari

Policia e Vlorës ka sekuestruar 5.4 kilogramë lëndë narkotike e dyshuar kanabis sativa dhe ka arrestuar një 25-vjeçar. Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në DVP...

Vrau 10 fëmijë, turma e njerëzve në Kenia dhunojnë deri në vdekje të riun

Një turmë në Kenia ka vrarë një vrasës serial, pas rrëfimit të këtij të fundit. Masten Wanjala u vra nga një grup banorësh në qytetin...

Shpërthim në një xhami në Kandahar gjatë faljes së namazit, 16 të vdekur dhe 32 të plagosur

Të paktën 16 persona kanë vdekur dhe 32 të tjerë janë plagosur pasi një shpërthim goditi një xhami shiite gjatë lutjeve të së premtes...

PS dorëzon propozimin për shtyrjen e Komisioneve të Vettingut

Maxhoranca depoziton në Kuvend amendamentin për zgjatjen e mandatit të organeve të Vettingut në drejtësi. Mandati organeve të vettingut përfundon në qershor 2022. Me këtë amendament...

Lajme të tjera

Web TV