Thellohet bilanci i viktimave në Afganistan/ Shkon në 47 numri i të vdekurve nga sulmi në xhami

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Është thelluar bilanci i shpërthimit vetëvrasës në një xhami në qytetin jugor afgan të Kandahar. Të paktën 47 persona kanë humbur jetën dhe ka plagosur më shumë se 80, në sulmin e dytë të madh në Afganistan brenda një jave.

Xhamia Imam Bargah ishte e mbushur me njerëz kur sulmuesit sulmuan, sepse komuniteti kishte mbajtur lutje përkujtimore për viktimat e bombardimit të mëparshëm, në provincën veriore Kunduz.

Katër burra mbërritën rreth orës 1.00 pasdite duke shpërthyer një bombë në portën e xhamisë dhe dy të tjerë mes mes adhuruesve brenda.

“Ishte koha e lutjes kur u dëgjua zhurma e tre deri në katër të shtënave dhe menjëherë pas kësaj ndodhi një shpërthim në xhami,” tha Basir Ahmadi, i cili ishte duke pritur jashtë spitalit kryesor të Kandahar për lajmet për të afërmit e plagosur.


Të fundit

Thellohet bilanci i viktimave në Afganistan/ Shkon në 47 numri i të vdekurve nga sulmi në xhami

Është thelluar bilanci i shpërthimit vetëvrasës në një xhami në qytetin jugor afgan të Kandahar. Të paktën 47 persona...

Gati koalicioni në Gjermani, ja kur pritet të formohet qeveria e re

Tre partitë fituese të zgjedhjeve parlamentare deklaruan nisjen e negociatave për qeverinë. Ndarja e posteve pritet të jetë vendimtare për profilin programor të partive...

Frrok Çupi: Berisha me ‘Foltoren‘ po kërcënon sigurinë në rajon, SHBA e sheh si një akt të rrezikshëm

Analisti Frrok Çupi, në studion e Report Tv, është shprehur se SHBA-ja e sheh si një akt të rrezikshëm “Foltoren e Sali Berishës“. Kjo...

“Përgjimi i Vuçiç dhe lidhja me krimin”/ Arrestohet ish-zyrtarja e Ministrisë së Brendshme në Serbi

Ish-Sekretarja shtetërore e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë, Diana Hërkaloviç është arrestuar nga  policia. Sipas informacioneve jozyrtare banesa e saj është duke u...

Demokrati e vë Berishën ‘me shpatulla pas murit’: Kërkuat ndjesë për Bashën, pas 8 vitesh kur dëmi u bë! Nuk e ndihmojmë dot PD...

Një prej demokratëve e ka vënë me “shpatulla pas muri” Sali Berishën, i cili tha se ndjesa e tij, nuk kishte asnjë vlerë pasi...

Lajme të tjera

Web TV