Akuzohet për falsifikim dokumentash në Dhërmi e Himarë / Arrestohet ish-kreu i Kadastrës së Vlorës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Policia njoftoi arrestimin e Klodian Trocit, ish-drejtues i Kadastrës së Vlorës, që akuzohet për shpërdorim detyre dhe dyshohet si pjesë e skemës së falsifikimit të dokumentacionit të pronave në Dhërmi e Himarë.

Gjykata e Vlorës caktoi për të masën e sigurisë “arrest me burg”. Troci punoi për rreth 3 muaj në Drejtorinë e Pronave në Qarkun e Vlorës, ndërsa nga posti i kreut të AKSH-së Vlorë ishte larguar vetëm dy javë më parë.

Ai është akuzuar për shpërdorim detyre, ndërsa përveç Trocit Prokuroria e Vlorës thotë se ka mjaftueshëm prova që tregojnë abuzimin edhe për shtetasit B.GJ. në cilësinë e drejtorit pranë D.A.M.T.së Këshilli i Qarkut Vlorë; si dhe K.M, në cilësinë e e specialistit pranë D.A.M.T.së Këshilli i Qarkut Vlorë.

Prokuroria kërkoi arrest me burg për Trocin dhe thotë se atij i janë gjetur e sekuestruar prova të shumta materiale, si dhe një shumë prej 60.000 Euro.

Gjykata e Vlorës la në ‘Arrest me burg’ drejtorin e administrimit të mbrojtjes së tokës në Vlorë, Bardhyl Gjika dhe ndaj shtetasit Spiro Duni, ndërsa ka dhënë masën detyrim paraqitje për specialistin Kreshnik Mino.

Seanca ndaj Gjikës dhe Minos, u mbajt në gjykatën e Vlorës ku mbrojtja ka pretenduar për arrestim të paligjshëm. Sipas pretendimeve të mbrojtjes, Mino është specialist dhe nuk ka funksion vendimmarrës. Ne vlerësim të rrethanave, në bazë të provave të reja të paraqitura nga palët si dhe rrethanave familjare , gjykata ka vendosur detyrim paraqitje për specialitetin Kreshnik Mino. Ndërsa ka lënë më fuqi masën ” Arrest me burg” për Bardhyl Gjikën dhe Spiro Dunin.

Bardhyl Gjika, Kreshnik Mino dhe Spiro Duni akuzohen se kanë falsifikuan dokumentet e pronave në Dhërmi dhe më pas inskenuan vjedhjen e dosjeve në zyrat e Këshillit të Qarkut Vlorë e kryer në bashkëpunim.

Lexo edhe :  Lëvizte me armë dhe trafikonte drogë, ja çfarë i gjeti policia "rebelit" të Durrësit (Video)

 


Të fundit

Akuzohet për falsifikim dokumentash në Dhërmi e Himarë / Arrestohet ish-kreu i Kadastrës së Vlorës

Policia njoftoi arrestimin e Klodian Trocit, ish-drejtues i Kadastrës së Vlorës, që akuzohet për shpërdorim detyre dhe dyshohet si...

Pjesë e grupit që falsifikonin dokumentet e pronave në Dhërmi, shpallet në kërkim ish-kreu i Kadastrës së Vlorës

Gjykata e Vlorës ka shpallur në kërkim ish-kreun e kadastrës së këtij qyteti, Klodian Toçin, i cili dha dorëheqjen disa ditë më parë. Ai...

Partizani harron shijen e fitores, mbyllet në barazim sfida me Kukësin në “Air Albania”

Partizani dhe Kukësi janë ndarë në barazim 1-1, në sfidën e vlefshme për javën e 5-të në Abissnet Superiore. Sfida e zhvilluar ishte me...

Zgjedhjet lokale në Kosovë, përfundon procesi i votimit

Ka përfunduar pa incidente të mëdha procesi zgjedhor sot në Kosovë. Qytetarët iu janë drejtuar kutive të votimit në 38 komuna, për t’i zgjedhur...

U raportua për sulm me granata në pikën kufitare Jarinjë, ja çfarë thotë policia

Policia e Kosovës ka përgënjeshtruar lajmin se pika kufitare e Jarinjës është sulmuar me granata, por konfirmon se ka ndodhur një incident. Sipas një deklaraate...

Lajme të tjera

Web TV