“Po shkojmë drejt humnerës”, Papa Françesku kërkon një rrogë universale për të pamundurit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Papa Françesku thotë se është koha që të garantohet një pagë universale për çdo person në botë, në mënyrë që të pamundurit të sigurojnë gjërat bazike për të jetuar.

Ai gjithashtu ka propozuar që të ketë ulje të orarit të punës, që thotë se do të mundësinë punësimin e më shumë personave.

“Është koha për të frenuar lokomotivën, një lokomotivë e pakontrolluar që po na çon në humnerë. Ne jemi akoma në kohë, për të ndryshuar” tha Papa.

Ai theksoi nevojën për të ndryshuar sistemin aktual socio-ekonomik dhe u kërkoi qeverive, politikanëve, kompanive dhe udhëheqësve fetarë të ndihmojnë në këtë qëllim, ndërsa u bëri thirrje edhe kompanive të prodhimit të vaksinave që të heqin dorë nga autorësia e tyre dhe të shpëtojnë jetë.


Të fundit

“Po shkojmë drejt humnerës”, Papa Françesku kërkon një rrogë universale për të pamundurit

Papa Françesku thotë se është koha që të garantohet një pagë universale për çdo person në botë, në mënyrë...

Ish-presidenti amerikan Bill Clinton del nga spitali

Ish -Presidenti i Shteteve të Bashkuara Bill Clinton ka dalë nga spitali ku u trajtua prej ditësh për infeksion të traktit urinar. Clinton doli...

Drama koreane ‘Squid Game’, fëmijët veshin kostume të ngjashme dhe imitojnë protagonistët (Video)

Drama koreane “Squid Game” është shndërruar në një fenomen global. Ndikimi i tij në diskutimet e përditshmërisë ka qenë i madh sidomos te fëmijët...

Covid-19/ 10 viktima dhe 435 raste të reja në 24 orët e fundit

Betejën me COVID-19 kanë humbur 10 persona, një rritje drastike e numrit të viktimave në krahasim me ditën e djeshme, ndërsa 435 qytetarë kanë...

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ Identifikimi biometrik krijon vonesa,do të votohet edhe pas orës 19:00

Për shkak të vonesave të shkaktuara nga sistemi i ri i identifikimit biometrik, Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ)në Maqedoninë  e Veriut ka vendosur se të...

Lajme të tjera

Web TV