“I kanë përmbushur kushtet”/ Varhelyi: Mos hapja e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dëmton BE-në

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhelyi ka deklaruar se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur kushtet, mos hapja e negociatave dëmton BE-në.

“Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur kushtet, mos hapja e negociatave na dëmton.

Shqipëria ka arritur rezultate të prekshme në reforma në gjyqsor dhe luftën kundër krimit, janë arritur rezultate në luftën kundër korrupsionit. Maqedonia e Veriut ka bërë progres në reformat e vendosura nga BE, ka qenë e vendosur në luftën kundër krimit dhe korrupsionit, kjo luftë duhet të vijojë”, tha Varhelyi.


Të fundit

“Luftëtarë të shenjtë”/ Ministri i Brendshëm taliban iu premton toka dhe para familjarëve të sulmuesve vetëvrasës

Ushtruesi i detyrës së Ministrit të Brendshëm të talibanëve, Sirajuddin Haqqani, terrorist i kërkuar në gjithë botën dhe një...

OSHEE njofton ndërprerjen e energjisë, ja zonat që do të preken nesër

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka njoftuar se gjatë ditës së mërkurë do të ndërpritet energjia elektrike në katër fshatra të Tiranës. Sipas njoftimit...

Ambasadorja Kim takim me Mirela Kumbaron: Shqipëria potencial si destinacion turistik i klasit botëror

Ambasadorja e SHBA në Shqipëri Yuri Kim është takuar pasditen e sotme me ministren e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro. Ambasada e SHBA ka...

Progres-raporti i KE, Xhaçka: Shqipëria gati të ulet në tryezën e bisedimeve

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka ka reaguar pas publikimit të progres-raportit të Komisionit Europian i cili ka sugjeruar hapjen e negociatave...

“E moshuara e vitit”, mbretëresha Elizabeth refuzon çmimin: Nuk i plotësoj kriteret, jam aq sa ndihem

Mbretëresha 95-vjeçare Elizabeth , e cila ka qenë në fronin britanik për gati 70 vjet, thotë se ndihet shumë e re për të marrë...

Lajme të tjera

Web TV