“100 mijë infektime në ditë”, zyrtarët e shëndetësisë flasin për një dimër të vështirë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sekretari i Shëndetësisë në Mbretërinë e Bashkuar Sajid Javid ka mbajtur pasditen e sotme një konferencë të jashtëzakonshme për situatën e rënde të Covid-19. Ai tha se dimri paraqet kërcënimin më të madh pasi rastet po rriten dita-ditës.  Ai shton se numrat e rasteve mund të shkojnë deri në 100,000 në ditë.

Më tej ai ka njoftuar marrëveshje të reja me ilaçe antivirale.

“Ne duhet të jemi krenarë që Mbretëria e Bashkuar është në krye të trajtimeve. Dexamethasone vlerësohet se ka shpëtuar një milion jetë në të gjithë botën. Ne po shohim zhvillime premtuese edhe për antiviralët. Ata punojnë duke synuar virusin në fazën e hershme dhe duke prishur mënyrën e zhvillimit dhe shumimit të tyre. Unë jam i kënaqur të njoftoj se kemi nënshkruar dy marrëveshje historike për të furnizuar qindra mijëra doza të dy antiviralëve të rinj. Gara midis” virusit dhe vaksinave po ngushtohet”- tha Sajid Javid, duke shtuar se qeveria do të dyfishojë përpjekjet për t’i bërë njerëzit të marrin edhe një dozë.

“Injeksionet përforcuese janë jetësore për t’i mbajtur njerëzit të sigurt gjatë muajve të ardhshëm”- shton Javid.

 

Ai përsëri u bëri thirrje njerëzve që t’i përmbahen një regjimi testimi dhe të izolohen nëse kanë rezultuar pozitivë.

 

Javid thotë se qeveria është e shqetësuar për rritjen e rasteve dhe numrin e vdekjeve. Por vaksinat po funksionojnë qartë dhe vlerësohet se kanë shpëtuar 130,000 jetë.


Të fundit

“100 mijë infektime në ditë”, zyrtarët e shëndetësisë flasin për një dimër të vështirë

Sekretari i Shëndetësisë në Mbretërinë e Bashkuar Sajid Javid ka mbajtur pasditen e sotme një konferencë të jashtëzakonshme për...

Parashikimi “i nxehtë” / Televizioni transmeton filmin erotik në vend të motit (VIDEO)

Parashikimi i motit në një televizion lokal në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishte më shumë “se i nxehtë”. Teknikët e televizionit KREM, me bazë...

Serbët protesta në Kosovë, ja çfarë është paralajmëruar

Gjatë nëntorit, “E djathta serbe nga Serbia” pritet që të organizojë një tubim në veri të Kosovës, në mbështetje të komunitetit serb që jeton...

Gjykata Kushtetuese rrëzon Rovena Gashin dhe vulos shkarkimin

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar një kërkesë të ish prokurores Rovena Gashi, për të hedhur poshtë procesin ndaj saj në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit,...

Kryeministri Rama në 30-vjetorin e PNUD: Kemi parë dy botë të ndryshme, na është dashur të mësojmë si fëmijët abetaren

Në ceremoninë e 30-vjetorit të Programit të Zhvillimit të Kombeve të Bashkuara në Shqipëri (PNUD), kryeministri Edi Rama deklaroi se ky program ka qenë...

Lajme të tjera

Web TV