Facebook do të paguajë miliona dollarë gjobë për diskriminim

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Facebook arrin marrëveshje me autoritetet amerikane, të cilat e akuzuan se kishte rezervuar në mënyrë të paligjshme, vende pune për emigrantët të cilët po sponsorizonte për të marrë kartonin e gjelbër, duke penalizuar në këtë mënyrë forcë e punës amerikane. Marrëveshja parashikon pagesën e 14.3 milion dollarëve, nga të cilat 4.75 milion do i jepen qeverisë amerikane dhe 9.5 milion viktimave të supozuara të këtij diskriminimi.

Qeveria amerikane këmbëngul se Facebook ka krijuar qëllimisht një sistem punësimi në të cilin i ka mohuar punëtorëve të kualifikuar amerikanë, një mundësi të barabartë që të ishin në dijeni për vendet e punës dhe të aplikonin për punësim. Dhe në rastet që qytetarë amerikanë kanë dorëzuar dokumentacionin dhe kërkesën për punësim, ato nuk janë marrë në konsideratë për pozicionet që ishin në dispozicion.

Thënë më thjesht, Facebook ka rezervuar vende pune për ata që kishin viza të përkohshme pune. Ky denoncim është kryer nga administrata e ish presidentit Donald Trump. Në qendër të debatit janë viza të tipit H-1B, që përdoren gjerësisht nga programuesit e softuer dhe nga nëpunës të tjerë të shoqërive kryesore teknologjike amerikane, për të punësuar persona me kualifikime specifike, por që vinin nga vende të huaja.

 

 


Të fundit

Facebook do të paguajë miliona dollarë gjobë për diskriminim

Facebook arrin marrëveshje me autoritetet amerikane, të cilat e akuzuan se kishte rezervuar në mënyrë të paligjshme, vende pune...

“S’doja të dukesha si maniak por…”, Donaldi rrëfen si u njoh me Bora Zemanin

Marrëdhënia e Donald Veshajt dhe Bora Zemanit ka qenë gjithmonë në qendër të vëmendjes së publikut, por duket se me hyrjen e aktorit të...

Hetohet gabim vdekja e rusëve, kthehen provat e prokurorisë: Nuk janë marrë sipas ligjit

Pesë ditë nga vdekja e mistershme e katër turistëve rus, institucionet shqiptare jo vetëm s'kanë mundur të gjejnë shkakun e vdekjes apo vrasjes siçc...

Menaxheri dhe punonjësja vjedhin 3.5 mln lekë nga kompania ku punonin në Tiranë

Menaxheri dhe punonjësja kanë vjedhur kompaninë në shifrën e 3.5 mln lekëve. "Nga specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar u bë ndalimi i...

Në kërkim si pjesë e trafikut të drogës, arrestohet 29-vjeçari nga Lezha

Një 29-vjeçar ka rënë në prangat e policisë së Lezhës, pasi akuzohet për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike”. Burime zyrtare nga policia bënë...

Lajme të tjera

Web TV