FIFA evakuon edhe 57 sportistë nga Afganistani, Presidenti Infantino falënderon Ramën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

FIFA ka mundur të evakuojë nga Afganistani 57 refugjatë, pjesë e së cilëve ishin gra e fëmijë. Lajmi është konfirmuar nga drejtuesi kryesor i organit të futbollit, Gianni Infantino.

Ai tha se gratë e evakuara ishin të lidhura me futbollin dhe basketbollin. Ashtu si një javë më parë, ku u evokuan rreth 100 futbollistë dhe familjarë të tyre, edhe ky grup i dytë prej 57 personash janë vendosur në Katar. Lëvizja e tyre nga Kabuli në drejtim të vendit tjetër islamik është mundësuar nga një avion privat.

Në fillim të muajit, Infantino konfirmoi se rreth 165 refugjatë, pjesë e organizatës së çiklizmit është vendosur në mes Katarit dhe Shqipërisë, e për këtë, ai falenderoi kryeministrin Edi Rama.

“Shprehim falenderimin tonë të sinqertë si për Katarin, ashtu edhe për kryeministrin e Shqipërisë, që na ndihmuan në këtë mision humanitar. Me ndihmën e tyre ne zhvendosëm të sigurt, anëtarët e komunitetit të futbollit dhe disiplinat e tjera sportive.

 

 

Gjithashtu i bëj thirrje të gjithë miqve tanë nga shumë shtete të botës, që të ndihmojnë anëtarët e futbollit me viza dhe me lejet e qëndrimit, në mënyrë që ata të fillojnë një jetë të re dhe të sigurt”, tha Infantino.

Gjithashtu, vlen të përmendet se Australia ka evakuar më shumë se 50 atletë afgane dhe të afërmit e tyre, ndërsa disa anëtare të futbollit për femra në Afganistan, kanë përfituar azil në Portugali.


Të fundit

FIFA evakuon edhe 57 sportistë nga Afganistani, Presidenti Infantino falënderon Ramën

FIFA ka mundur të evakuojë nga Afganistani 57 refugjatë, pjesë e së cilëve ishin gra e fëmijë. Lajmi është konfirmuar nga...

Makina përplas 21-vjeçarin në aksin Tapizë-Thumanë, dërgohet në gjendje të rëndë në spital

Një 21-vjeçar ka mbetur i plagosur rëndë mbrëmjen e sotme, si pasojë e një aksidenti. Bëhet me dije se aksidenti u regjistrua në aksin...

Covid-19 alarmon shkollën në Gjirokastër, infektohen 8 nxënës, mbyllet klasa e pestë

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor në Gjirokastër i ka vene drynin klasës së pestë në shkollën 9-vjeçare 'Avni Rustemi' në Bashkinë e Libohovës. Shkak është bërë...

“Me grusht të hekurt”, ministrja Balluku paralajmëron aksionin e ditës së nesërme

Ministrja Belinda Balluku ka paralajmëruar aksionin e policisë së shtetit ditën e nesërme për të ndaluar transportin e paligjshëm. Balluku theksoi se lidhur me...

Covid në Shqipëri/ Ja sa raste të reja u regjistruan në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë: 3677 testime, 566 qytetarë të infektuar, 6 humbje jete dhe 513 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë i...

Lajme të tjera

Web TV