Përgjysmimi i numrit të urbanëve/ Revoltohet Braçe: Kriminale! Janë kthyer në bomba infeksioni

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe u shpreh se vendimi i kompanive të linjave të transportit urban për të përgjysmuar numrin e autobusëve, është kriminal.

Ish- zv. Kryeministri thotë se autobusët janë kthyer tashmë në bomba infeksioni të virusit Covid. Më ketë mënyrë thotë deputeti i PS-së, ato po përhapin qëllimisht Covid-in.

“Ti themi gjerat sic jane: Kjo qe operatoret private po bejne me autobuset ne #tirane, eshte kriminale! I kam degjuar privatet ne ligjerime me pashe neper tv; Kam kuptuar qe “halli” i tyre eshte ekonomik-ka lidhje me fitimin, kontraktual. E kuptoni diferencen? Qendrimi i tyre konkret, ne linja autobusesh, per nje fitim kontraktual, eshte i njenashem e kriminal; Ne Tiranë ata, po qarkullojne autobuse qe jane doemos bomba infeksioni. Te perdoresh njerëzit qe levizin me autobuse per te arritur qellimet e fitimit kontraktual, eshte kriminale ne kushtet e nje pandemie. Eshte perhapje e qellimshme e infeksionit. Kaq per tani.”- shkruan Braçe.

Prej ditësh linjat urbane në Tiranë, po funksionojnë me gjysmë kapaciteti. Që pas daljes nga karantina në vitin e kaluar shoqatat e transportit gjatë protestave të zhvilluara kërkuan heqje akcize, ulje TVSH-je dhe rimbursim për personat që përfitojnë transportin falas. Teksa ka kaluar më shume se 1 vit pa u plotësuar, shoqëritë i kanë shtuar kërkesat e tyre.

Kërkesat e tyre minimalisht i kushtojnë buxhetit të shtetit 4.1 milionë euro. Konkretisht vetëm plotësimi i kërkesës për uljen e TVSH-së nga 20% që është aktualisht në 6%, në një vit i kushton buxhetit 1.8 milionë euro.

 


Të fundit

Përgjysmimi i numrit të urbanëve/ Revoltohet Braçe: Kriminale! Janë kthyer në bomba infeksioni

Deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe u shpreh se vendimi i kompanive të linjave të transportit urban për të...

A do të bashkëpunonte BE me Berishën nëse ai vjen në krye të PD-së? Ja si përgjigjet Soreca

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luiggi Soreca ka dhënë një mesazh të fortë, ku ka lënë të hapur bashkëpunimin edhe me ish-kryeministrin Sali...

Ambasada e Francës dhuron pajisje për Policinë e Shtetit, Nano: Do godasim krimin

Ambasada Franceze dhuron pajisje operacionale për Policinë e Shtetit. Gjatë paradites së sotme, në ambientet e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, ambasadorja...

Soreca për propozimet e PD: Kjo është demokracia

Ambasadori i BE, Luiggi Soreca në një deklaratë për mediat nga Korça ka komentuar 3 propozimet e Partisë Demokratike që janë depozituar në Kuvend. Sipas...

Reciprociteti i targave/ Mbahet sot në Bruksel takimi i parë i grupit punues Kosovë-Serbi

Në Bruksel ka filluar sot takimi i parë i grupit punues për targa ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Këtë e ka konfirmuar përmes një prononcimi...

Lajme të tjera

Web TV