Charles Michel për largimin e saj nga politika: Këshilli Europian pa Merkel si Roma pa Vatikanin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel ka shprehur trishtimin për largimin nga skena e polotikës, të kancelares gjermane Angela Merkel.

Në ceremoninë e lamtumirës në mbledhjen e Këshillit për lideren gjermane, Michel tha BE pa Merkel është si Roma pa Vatikanin, ose si Parisi pa Kullën Eifel.

“Lamtumira juaj nga skena evropiane na prek politikisht por edhe na mbush me emocione. Ju jeni një monument. Krahasimet vijnë në mendje. Këshilli Evropian pa Angelën është si Roma pa Vatikanin ose Parisi pa Kullën Eifel. Mençuria juaj do të mungojë. Sidomos në momente komplekse,” deklaroi Charles Michel.


Të fundit


Horoskopi ditor, 30 shtator 2022

DASHI Përpiquni të qëndroni të qetë, sepse jo gjithçka shkon sipas planit. Në të kaluarën e afërt, në fakt, ka pasur disa diskutime dhe zënka,...

Vajza iu vra gjatë protestave, babai kërcen në varrimin e saj pas premtimit se…(Video)

Që pas publikimit të lajmit për vrasjen e 22-vjeçares Mahsa Amini nga policia e moralit, Irani është përfshirë nga një valë protestash të dhunshme,...

Takimi me Ilir Metën, Yuri Kim: Kam vetëm një kufizim nga Uashingtoni

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim tha se nga Uashingtoni ka vetëm një kufizim, mos takimi i personave ‘Non Grata’, pjesë e së cilit është...

Largimi i Gledis Nanos/ Ambasadorja Kim: I papritur, për ne ishte një partner i mirë

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim, e ka cilësuar vendim të papritur shkarkimin Gledis Nanos nga detyra e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit. Në...

Lajme të tjera

Web TV