Kush ishte ambasadori amerikan në Tiranë në vitin 1933 që kishte 5 profesione

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga Roland Qafoku 

Ky eshte George Post Wheeler, ministri i SHBA-se ne Shqiperi ne vitin 1933-1934. Shikoni çfare prezence, çfare klasi, çfare hijeshie. Diplomat, prozator, poet, gazetar dhe studiues, ai e tregoi sa e donte Shqiperine jo vetem ne librin e tij me kujtime, por edhe ne librin “Perralla te mrekullueshme shqiptare” te grumbulluara prej tij gjatë qendirmit në Tiranë. SHBA na ka dashur prej 100 vjetesh, dhe pa dyshim qe do na doje edhe 100 vjet te tjere. E ka thene Hillary Rodham Clinton.


Të fundit

Kush ishte ambasadori amerikan në Tiranë në vitin 1933 që kishte 5 profesione

Nga Roland Qafoku  Ky eshte George Post Wheeler, ministri i SHBA-se ne Shqiperi ne vitin 1933-1934. Shikoni çfare prezence, çfare...

Veliaj për Sarajet e Toptanëve: U sqarua njëherë e mirë kush e ruan e kush e djeg për politikë trashëgiminë e Tiranës

Dy muaj pasi iu vu zjarri qëllimisht, qeveria ka aprovuar shpronësimin e Sarajeve të Toptanëve dhe kjo godinë tashmë do të përdoret për artin dhe kulturën. Kryetari...

E trishtë/ Ndahet nga jeta aktori i njohur hollivudian (Foto)

Peter Scolari ka ndërruar jetë pas nje beteje dy vjeçare me kancerin. Aktori, që u bë i famshëm së bashku me Tom Hanks në...

Historia që i habiti të gjithë/ Dalin fotot e nëntënjakëve, ja si duken ata

Pesë muaj më parë një 25-vjeçare në Marok, solli në jetë 9 fëmijë njëherësh, duke habitur jo pak opinionin publik. Sot, për herë të parë...

Shqipëria organizon Kursin e Lartë për Studimet e Sigurisë dhe Mbrojtjes

Akademia Shqiptare e Forcave të Armatosura (AFA) po organizon Kursin e Lartë për Studimet e Sigurisë dhe Mbrojtjes (SCSDS) 2021, ku marrin pjesë dhe...

Lajme të tjera

Web TV