Rama kritika kryebashkiakëve: Kush nuk pastron ambientin do t’i merret në administrim bashkia! Merrni shembull Lezhën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka bërë kritika të ashpra kryebashkiakëve që nuk e kanë menaxhuar siç duhet situatën me plehrat në bashkitë përkatëse.

Kritikat më të forta, kreu i qeverisë i adresoi në drejtim të kryetarit të bashkisë së Himarës Jorgo Goro, sa i përket pastrimin të qytetit.

Rama tha se sikur edhe Jorgo vetë të zgjohet në mëngjes e të mbledhë plehrat në Pedonale, i mbaron më shpejt se ai dumdum i vjetër që bën mbledhjen e mbejteve.

‘Ministrja do të vijë në gjithë territorin dhe do të shihen problematikat në terren sepse janë specifike. Nuk e konceptoj dot që një pedonale që përshkohet në këmbë, sikur Jorgua e Gjergji të çohet në 4 mëngjesit dhe me një trastë në dorë të mblidhte mbetjet. Çohem unë para atij dhe pastaj vjen një dumdum dhe nuk e di ça viti është e mbledh plehrat. Duke qenë se jeni të zgjedhur nuk mund të bëja dot transferimin e Pjerinit në Himarë dhe Jorgos në Lezhë. Puna është që të kemi dy Pjerinë dhe jo dy Jorgo.’- tha ai.

Rama tha se kushdo prej kryebashkiakëve që nuk bën pastrimin e territorit, do të pësojë sanskione.

“Sanksione deri në marrjen në administrim të bashkisë, sigurisht me çuarjen e kreut të Bashkisë në Prokurori. Do ta bëjmë këtë nëse nuk do ta gjejmë partnerin e duhur në territori dhe që do të bëjnë që Shqipëria të jetë sezonin e ardhshëm shembull i pastërtisë. Ne i kemi pikat fundore, të gjitha qarqet i kanë”, tha Rama.

Teksa nuk i kurseu kritikat për krerët e bashkive në mënyrën si kanë menaxhuar pastrimin e zonave që kanë nën administrim, Rama përmendi Lezhën si shembullin që ata duhet të ndjekin. Rama u shpreh se në Lezhë nuk gjen asnjë letër të hedhur në tokë, teksa theksoi se ka buxhetin më të lartë të vendosur nga vetë bashkia për pastrimin.

Lexo edhe :  Semi e akuzoi për shaka të tepruara, Iliri e ironizon: Super s*ksi i Big-ut të çan b*thën

“Ne do vendosim një duhet të veçantë për bregdetin, në bashkëpunim me bashkitë dhe krerët e bashkive, do të ndajmë barrën, një pjesë do e mbajë bashkia, një pjesë do e mbështesë qeveria, por edhe nëse bëjmë këtë, nëse krerët e bashkive nuk bëjnë të gjithë atë që bën kryetari i bashkisë së Lezhës, problemi nuk do zgjidhet.

Shkoni në Lezhë dhe bëni një xhiro dhe gjeni një copë letër. Nuk është rastësi që bashkia e Lezhës ka buxhetin më të madh të vendosur nga vetja që do të thotë se ka respektin që fillon nga pastërtia”, tha Rama.

 


Të fundit

Rama kritika kryebashkiakëve: Kush nuk pastron ambientin do t’i merret në administrim bashkia! Merrni shembull Lezhën

Kryeministri Edi Rama ka bërë kritika të ashpra kryebashkiakëve që nuk e kanë menaxhuar siç duhet situatën me plehrat...

Princesha Geraldinë feston 1-vjetorin, mami Elia i bën dedikimin prekës

Si sot një vit më pare, Princ Leka dhe Elia Zaharia u bënë prindër për herë të parë. Elia solli në jetë një vajzë,...

Ministrja Kumbaro ia tregon me foto kryebashkiakëve: Ja si e keni situatën me plehrat! Janë në mes të rrugës

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur në kryeminsitri krerët e Bashkive, ku po diskutohet në lidhje me pastrimin e territorit dhe menaxhimin e mbetjeve urbane....

OSHEE aksion për vjedhje energjie në Krujë, ‘zbulon’ laboratorin e kriptomonedhave

Pesë persona janë proceduar penalisht pasi janë kapur duke vjedhur energji, ndërsa është zbuluar edhe një laborator i prodhimit të kriptomonedhave (bitcoin), gjatë një...

Bledi Çuçi ultimatum IKMT-së: Nisni sa më shpejt shembjen e objekteve që nuk legalizohen!

IKMT do të nisë së shpejti shembjen e ndërtimeve që nuk legalizohen. Lajmi u bë me dije nga ministri i Brendshëm Bledi Çuçi, i cili...

Lajme të tjera

Web TV