Shqipëria organizon Kursin e Lartë për Studimet e Sigurisë dhe Mbrojtjes

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Akademia Shqiptare e Forcave të Armatosura (AFA) po organizon Kursin e Lartë për Studimet e Sigurisë dhe Mbrojtjes (SCSDS) 2021, ku marrin pjesë dhe shumë vende të tjera.

Qëllimi i SCSDS është të edukojë oficerë ushtarakë (OF5) dhe zyrtarë civilë nga Shqipëria, NATO dhe vendet partnere në nivelin strategjik. Kursi u përpilua nga studentë nga Shqipëria, Gjermania, Greqia, Bullgaria, Kosova, Italia dhe Gjeorgjia. Në këtë aderim, AFA ftoi si lektor dhe anëtarë të fakultetit të Kolegjit të Mbrojtjes Baltike për mësimdhënie.

Dr. Sandis Šraders dhe COL (ret.) Dr. Clirim Toci dhanë leksione në SCSDS për disa çështje që sfidojnë mjedisin e sigurisë si, Rusia, roli i NATO-s, Interesat Kombëtare dhe Dinamika e Fuqisë Kombëtare, Zhvillimi i Luftës në Evropë dhe NATO dhe Sfidat Ushtarake që mund të paraqiten nga NATO.

Ky projekt ishte hapi i parë në rritjen e bashkëpunimit të mirë të rënë dakord gjatë vizitës së ministrit shqiptar të Mbrojtjes Niko Peleshi në qershor 2021.


Të fundit

Shqipëria organizon Kursin e Lartë për Studimet e Sigurisë dhe Mbrojtjes

Akademia Shqiptare e Forcave të Armatosura (AFA) po organizon Kursin e Lartë për Studimet e Sigurisë dhe Mbrojtjes (SCSDS)...

Spiropali takim me Yuri Kim/ “Shqipëria është përzgjedhur të marrë pjesë në ‘Samitin për Demokraci'”

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, ka zhvilluar sot një takim me ambasadoren e SHBA në Tiranë, Yuri Kim. Në një postim...

“Duhet të mbyllë llogarinë në instagram”/Ja kushtet që Wanda Nara i ka vendosur Icardit

Çdo ditë mediat e huaja publikojnë dëshmi dhe fakte të reja nga tradhtia e Icardit me aktoren e njohur argjentinase Eugenia Suarez. Edhe pse...

Rama publikon fotot dhe pyet ndjekësit: E gjeni dot qytetin?

Kreu i qeverisë Edi Rama pasditen e sotme ka publikuar disa foto në Facebook. Në to duket një lagje e re me pallate të reja...

Zyrtarët rusë të shpallur non grata në Kosovë/ Një prej tyre i dëbuar edhe nga Shqipëria

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani i ka kërkuar ministres së Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla për të shpallur non grata dy  zyrtarë rusë. Denis Vengerskii...

Lajme të tjera

Web TV