Pandemia “mbushi” xhepat e amerikanëve, shtohet numri i miliarderëve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Miliarderët amerikanë kanë rritur pasurinë e tyre përgjatë pandemisë me më shumë se dy herë, sipas një raporti të publikuar ditën e hënë.

Në krye të listës së personave që u pasuruan më shumë gjatë kësaj periudhe është bosi i Tesla-s dhe Space X, Elon Muks, që pa një rritje të pasurisë së tij me 751 për qind, ose 210 miliardë dollarë nga 24.5 miliardë dollarë që ishte para pandemisë.

I dyti në listë është bosi i Amazon, Jeff Bezos, që pa t’i rritej portofoli me 70 për qind, duke shkuar nga 113 miliardë dollarë në 192 miliardë dollarë.

Podiumi i më të pasurve plotësohet nga Bill Gates, pasuria e të cilit u rrit me 35 për qind, nga 98 miliard dollarë në 133 miliardë dollarë.

Përveç kësaj, gjatë kësaj periudhe u rrit edhe numri i miliarderëve amerikanë. Sipas raportit, para pandemisë në banka numëroheshin vetëm 614 llogari bankare me 10 shifra, ndërsa në tetor të 2021, ky numër ka shkuar në 745.

Raporti thekson se pandemia ka përkeqësuar pabarazinë në të ardhura.

“5 trilionë dollarët e zotëruar nga 745 miliarderët është është 70 për qind më shumë se 3 trilionë dollarët që zotëron gjysma e popullsisë amerikane”, thotë raporti.

Në të thuhet se në shtator numëroheshin 7.7 milionë të papunë në SHBA.


Të fundit

Pandemia “mbushi” xhepat e amerikanëve, shtohet numri i miliarderëve

Miliarderët amerikanë kanë rritur pasurinë e tyre përgjatë pandemisë me më shumë se dy herë, sipas një raporti të...

Shifrat/ Rriten rastet e reja me Covid-19 në 24 orë, regjistrohen 7 viktima

Ministria e Shëndetësisë: 4249 testime, 629 qytetarë të infektuar, 7 humbje jete dhe 441 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë i...

Aksident në aksin Tepelenë-Gjirokastër/ Shoferi humb kontrollin e automjetit, ka të plagosur

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në aksin Tepelenë-Gjirokastër. Drejtuesi i automjetit R. K., ka dal nga rruga dhe ka përfunduar disa metra poshtë...

Manastirliu për pandeminë: Vaksinimi e vetmja ‘armë’. Ja pse nuk morëm vetëm Pfizer

Ministrja Ogerta Manastirliu ka folur mbi situatën aktuale të Covid-19.  Ajo tha se ka pasur një rritje të infeksioneve të reja por në krahasim...

Broja nuk ndalet, shënon gol në pjesën e parë

Armando Broja është shqiptari i momentit, ky është një fakt dhe këtë 20-vjeçari e vërteton sërish duke shënuar një tjetër gol me peshë për...

Lajme të tjera

Web TV