Shpallja “non grata” e diplomatëve në Kosovë, reagon ambasada ruse: Nuk e njohim pavarësinë tuaj

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ambasada ruse në Serbi ka reaguar në lidhje me shpalljen “non grata” të dy diplomatëve rusë nga ana e Republikës së Kosovës.

Në reagim theksohet se Moska nuk e njeh pavarësinë e Kosovës dhe për rrjedhojë vendimi i Prishtinës nuk ka fuqi ligjore.

“Ne nuk e njohim ‘pavarësinë’ e Kosovës dhe në përputhje me rrethanat, ‘qeverinë’ rajonale dhe strukturat e tjera. Për ne asnjë vendim i Prishtinës nuk ka fuqi ligjore”, thuhet në reagimin e Ambasadës ruse të Serbisë.

Kujtojmë se pasditen e sotme, presidentja Vjosa Osmani njoftoi shpalljen “non grata” të dy diplomatët, të cilët kanë punuar në Zyrën Ndërlidhëse të Federatës Ruse në Prishtinë.

“Sot, MPJD-ja ka nxjerrë vendimin për shpalljen e këtyre dy zyrtarëve rusë persona të padëshirueshëm dhe në të njëjtën kohën i ka njoftuar institucionet ligj zbatuese dhe autoritetet përkatëse për zbatimin e tij”, thuhet në njoftimin e presidentes.


Të fundit

Shpallja “non grata” e diplomatëve në Kosovë, reagon ambasada ruse: Nuk e njohim pavarësinë tuaj

Ambasada ruse në Serbi ka reaguar në lidhje me shpalljen “non grata” të dy diplomatëve rusë nga ana e...

Kur e pamundura bëhet e mundur

Nga Josif Papagjoni Sazan Goliku (emri letrar i Pandeli Koçit) është shkrimtar i njohur në fushën e letrave. Të shumta janë botimet e tij në...

Ministri Peleshi thirrje homologëve të NATO-s: Vëmendje më të madhe për Kosovën që është në të drejtën e saj

Në ditën e dytë të takimit të ministrave të vendeve të Aleancës në Bruksel, udhëheqësit politikë diskutuan edhe për bashkëpunimin NATO-BE. Në kuadër të këtij...

Pamje të rënda/ Përplasje e përgjakshme mes policisë dhe një grupi në Greqi, 1 i vdekur dhe 7 të plagosur

Një ngjarje tronditëse ka ndodhur mbrëmjen e kaluar në Greqi, me pasojë vdekjen e një personi dhe plagosjen e shtatë të tjerëve, gjashtë prej...

BUKURIA NË KRYQ…

“Heqja e nudo-s nga galeria kombëtare” e shkrimtarit FARUK MYRTAJ ESE PIRRO LOLI Faruk Myrtaj në prozën e tij të shkurtër e të gjatë dallohet nga...

Lajme të tjera

Web TV