“Covibesity”, më shumë ëmbëlsira dhe më pak aktivitet fizik

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Fëmijët gjithnjë e më në rrezik nga sëmundja me termin e ri.

Në Shtetet e Bashkuara, rritja e indeksit të masës trupore u dyfishua në krahasim me periudhën para-Covid, ndërsa në Itali rreth 4 nga 10 fëmijë ndryshuan zakonet e tyre të të ngrënit gjatë pandemisë. Shoqata Italiane e Pediatrisë ka ngritur alarmin kundër “Covibesity”, një term që është shfaqur në literaturën shkencore për të përshkruar përkeqësimin e normave të obezitetit për shkak të izolimit të shkaktuar nga Covid.
SIP lëshon një apel për një mënyrë jetese të shëndetshme të vënë në provë në pothuajse dy vitet e pandemisë për t’u rikthyer.

Alarmi për fëmijët mbipeshë

Sipas një studimi të Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA, të kryer në mbi 432 mijë fëmijë dhe të rinj nga mosha 2 deri në 19 vjeç, shkalla e rritjes së indeksit të masës trupore (i cili mat raportin midis peshës dhe gjatësisë) është dyfishuar në krahasim me periudhën para pandemisë, ndërsa përqindja e fëmijëve dhe të rinjve obezë në një vit shkoi nga 19.3% në 22.4%. Dhe ata që tashmë ishin mbipeshë janë bërë edhe më të tillë, duke u rritur me mbi gjysmë kg në muaj, një ritëm rritjeje që në 6 muaj do të thotë 3-4 kg më shumë, më shumë se dyfishi i rritjes së duhur të peshës.

Zakonet e të ushqyerit ndryshuan nga pandemia

Studimet kanë treguar se 40% e fëmijëve ndryshuan zakonet e tyre të të ngrënit gjatë pandemisë, 27% hëngrën më shumë, duke rritur konsumin e ushqimeve (60.3%) dhe lëngjeve të frutave (14%). Nga ana tjetër, koha e kaluar para ekranit tek fëmijët midis 6 dhe 18 vjeç (falë babait) u rrit me rreth 5 orë në ditë. Çrregullimet e të ngrënit janë përkeqësuar gjithashtu me pandeminë, e cila u rrit me 30%.

Lexo edhe :  Soda e bukës dhe përfitimet e saj

Burimi tgcom24.mediaset.it


Të fundit

“Covibesity”, më shumë ëmbëlsira dhe më pak aktivitet fizik

Fëmijët gjithnjë e më në rrezik nga sëmundja me termin e ri. Në Shtetet e Bashkuara, rritja e indeksit të...

Helena Kadare mesazh të rinjve për vaksinimin: Nuk e kuptoj refuzimin, si mund t’i thuash jetës jo

Shkrimtarja, Helena Kadare vjen me një mesazh ndërgjegjësues për marrjen e vaksinës kundër koronavirusit. Mesazhi është publikuar nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu. Ajo i bën...

SS Principessa Mafalda/ Si u mbytet transoqeaniku italian ku mbetën 314 viktima

Më 25 tetor të vitit 1927, në bregdetin Brazilian, mbytet transoqeaniku luksoz italian SS Principessa Mafalda. Ndërsa ndodhej në brigjet e Brazilit, një bosht...

Kosova po kërcënohet nga e djathta ekstreme e Evropës

Nga Angela MAURO Kosova e Veriut ndodhet në kufi me Serbinë. Aty ka gjetur “strofullën” e saj edhe “zemra e zezë” e Evropës. Aty ka...

Rama në Egjipt/ Nënshkruhen tri marrëveshje, nga kultura në siguri

Kryeministri Edi Rama ka patur një vizitë zyrtare në Egjipt ku u pritur nga kreu i qeverisë si dhe kryeparlamentari. Gjatë vizitës janë nënshkruar...

Lajme të tjera

Web TV