COVID-19/ Rritet sërish ndjeshëm numri i viktimave në vend, 591 raste të reja në 24 orët e fundit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 3664 testime, 591 qytetarë të infektuar, 9 humbje jete dhe 485 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.
Çdo qytetar mbi 18 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:
Janë kryer 3664 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 591 qytetarë, në këto bashki: 249 në Tiranë, 36 në Berat, 31 në Kamëz, 26 në Durrës, 25 në Fier, Elbasan, 24 në Vlorë, 17 në Lushnje, 14 në Shkodër, 13 në Tepelenë, 12 në Sarandë, 9 në Gjirokastër, 8 në Patos, 7 në Tropojë, 6 në Mallakastër, Devoll, 5 në Korçë, Kolonjë, 4 në Kukës, Lezhë, Kurbin, Shijak, Bulqizë, Dropull, Përmet, Pogradec, Kuçovë, 3 në Krujë, Vorë, Rroskovec, 2 në Malësi e Madhe, Fushë Arrëz, Has, Kavajë, Mat, Divjakë, Himarë, Skrapar, Cërrik, Gramsh, 1 në Pukë, Dibër, Selenicë, Delvinë, Libohovë, Memaliaj, Peqin, Librazhd.

Janë 7,528 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 160 pacientë, nga të cilët 18 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 9 humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv: Shtatë qytetar nga Tirana 58-86 vjeç, një qytetar 64 vjeçar nga Pogradeci dhe një qytetar 78 vjeç nga Fieri. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Lexo edhe :  Tensione në Kuvend, Balla kundërshton Rushajn: Çështjet që diskutohen këtu nuk janë debate kafenesh

Janë shëruar 485 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 173,443 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (28 Tetor 2021)
Raste të reja ditore 591
Të shëruar në 24 orë 485
Të shtruar në spitale 160
Humbje jete në 24 orë 9
Testime ditore 3664

Testime totale 1,297,234
Raste pozitive 183,873
Raste të shëruara 173,443
Raste Aktive 7,528
Humbje jete 2,902

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,793
Fier 905
Durrës 718
Shkodër 485
Elbasan 325
Vlorë 270
Gjirokastër 251
Berat 202
Korçë 181
Lezhë 178
Kukës 143
Dibër 77


Të fundit

COVID-19/ Rritet sërish ndjeshëm numri i viktimave në vend, 591 raste të reja në 24 orët e fundit

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 3664 testime, 591 qytetarë të infektuar, 9 humbje jete dhe 485 të shëruar në 24...

Dhunoi tregtarin se po e filmonte, pezullohet polici në Lushnje

SHÇBA ka pezulluar nga detyra policin B.SH. dhe ka vendosur ndaj tij detyrim paraqitje, pasi dhunoi pak ditë më parë një tregtar në vendin...

Ideologjia e futbollit të Xavi-t

Xavi Hernández ka një udhërrëfyes të pandryshueshëm për sa i përket konceptit të tij të futbollit dhe propozimit të tij në fushë. Prestigjozja “AS” zbulon...

Cristiano Ronaldo bëhet sërish baba, partnerja e tij Georgina pret binjakë

Familja e Cristiano Ronaldos po zgjerohet sërish. Partnerja e tij Georgina Rodriguez është shtatzënë për herë të dytë dhe këtë herë me binjakë. Lajmin...

Rama jep dy lajme: Më 28 dhe 29 nëntor hapet kantieri i aeroportit të Vlorës, hapet për qarkullim dhe Rruga e Arbrit

Kryeministri Edi Rama ka dhënë dy lajme për qytetarët që kanë të bëjnë me dy projekte të rëndësishme. Bëhet fjalë për aeroportin e Vlorës...

Lajme të tjera

Web TV