Si të bëni s*ks pas pandemisë, tendencat e reja

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga dëgjimi i tingujve erotikë deri te seksi i ndërgjegjshëm, te trajneri i seksit, ose një konsulent seksual që përmirëson performancën. Ja tendencat e reja të parashikuara nga andrologët e Shoqatës Italiane të Andrologjisë.

Pandemia ka pasur një ndikim të fortë jo vetëm në marrëdhëniet sociale dhe ato të punës, por edhe në ato të çifteve. Nëse nga njëra anë Covid ka hedhur në erë përfundimisht ekuilibrin, tashmë të pasigurt, por nga ana tjetër ka hapur rrugën për mënyra të reja të përjetimit të seksualitetit të italianëve. Një sondazh online me 1,559 të rritur zbulon se mbi 50% kishin një rënie të intimitetit në marrëdhënie gjatë Covid, por 20% e kanë zgjeruar dhe pasuruar interesin e tyre seksual me mënyra të reja që përfshijnë gjithashtu “shqisa të reja” si dëgjimi, që zënë vendin e atyre tradicionale (prekja dhe shikimi).

Nga trajnerët e seksit tek dëgjimi i tingujve erotikë e deri te seksi i ndërgjegjshëm, andrologët e Shoqatës Italiane të Andrologjisë (SIA) parashikojnë tendencat e reja që do të karakterizojnë epokën pas Covid.

Ndikimi i Covid në jetën seksuale

Duke ndarë, gjatë pandemisë, të njëjtën hapësirë për muaj të tërë, me pasojë mungesën e privatësisë, e kuptuar edhe si privim i “misterit” të partnerit, që dwshiron të shpjegojë për interesat dhe nevojat personale që garantoheshin më parë nga orët e distancës së ndërsjellë, mund të kenë gjeneruar konflikte ose shmangien e tjetrit si forma të menaxhimit në distancë. Por efektet e Covid nuk janë të gjitha negative. Me pandeminë, në fakt, sfera seksuale është pasuruar edhe me perspektiva të reja. Një studim i publikuar mbi 303 çifte të qëndrueshme në Journal of Sex Research dhe e udhëhequr nga Justin Lehmiller nga Instituti Kinsey i Universitetit të Indianës, theksoi se, veçanërisht në rastet kur ankthi pandemik u perceptua shumë, Covid përkoi me ndryshime pozitive në jetën seksuale të dikujt, me mënyra të reja në të cilat seksi i vërtetë është e integruar me seksin dixhital.

 Kënaqësia në distancë është normalja “e re”

“Në një shoqëri të uritur nga koha dhe në të cilën frika nga siguria personale po rritet dhe në të cilën mjetet e komunikimit lehtësojnë marrëdhëniet në distancë, – shpjegon Marco Silvaggi, psikolog dhe seksolog klinik, partner i jashtëzakonshëm i SIA-s, – në distancë do të bëhet normalja e re. Veçanërisht pasi teknologjia ofron zgjidhje më të mira të “kontaktit në distancë”, prandaj format e seksualitetit/intimitetit në distancë po bëhen gjithnjë e më të njohura. Megjithatë seksi kibernetik kërkon një shkallë të caktuar aftësie dhe njohurish për të qenë në gjendje të shprehë fantazitë seksuale dhe dëshirat përmes mediave audiovizive dhe tekstuale”.

Lexo edhe :  Vijon të jetë aktiv vullkani në La Palma, shikoni si shpërthen “shatërvani i llavës” (Video)

Tendencat e reja

Seksi brenda hapësirës kibernetike, megjithatë, nuk do ta zëvendësojë kurrë kontaktin fizik, ai do ta integrojë atë. “Synimi nuk është zëvendësimi, por integrimi i ndërveprimeve seksuale të çiftit edhe kur çiftet bashkëjetojnë”, shpjegon Alessandro Palmieri, president i SIA-s dhe profesor i urologjisë në Universitetin Federico II të Napolit. Gjithashtu për këtë arsye, një seri prej 4.0 tendencash që do të karakterizojnë epokën post-Covid gjithashtu kanë filluar të vendosen në Itali, në vazhdën e Shteteve të Bashkuara:

Trajneri i seksit: Një ekspert në sferën seksuale që synon të ndihmojë, kapërcejë dhe rafinojë qasjet ndaj seksit për ta bërë atë një moment kënaqësie ekstreme pa tension dhe frikë, sepse njerëzit janë gjithnjë e më të pasigurt dhe nën presionin e nxitjes në rritje për liri seksuale. “Trajnerët e seksit ofrojnë një hapësirë të sigurt për të mësuar mjete dhe mënyra të reja për të aplikuar teknika të reja seksuale, dhe strategji komunikimi për të arritur qëllimet tuaja me partnerin”, përfundon eksperti.

 Seksi i ndërgjegjshëm: është një mënyrë e re për të shijuar një përvojë të plotë seksuale përmes ndërgjegjes, që do të thotë të jesh i pranishëm mendërisht kur të ndodhë kjo përvojë, duke e mirëpritur ashtu siç është. “Mendësia, – shpjegon Palmieri, – është një gjendje shpirtërore që ka të bëjë me cilësi të veçanta të vëmendjes dhe ndërgjegjësimit, të cilat mund të kultivohen dhe zhvillohen përmes meditimit”.

Dëgjimi i tingujve erotikë: një mënyrë e re e përjetimit të seksualitetit përmes dëgjimit që zë vendin e “shqisave tradicionale”, të tilla si shikimi dhe prekja.

 Burimi Today.it


Të fundit

Si të bëni s*ks pas pandemisë, tendencat e reja

Nga dëgjimi i tingujve erotikë deri te seksi i ndërgjegjshëm, te trajneri i seksit, ose një konsulent seksual që...

Rama “shpërthen” ndaj kryebashkiakëve: Po abuzoni me votën e popullit, duhet të marrë fund kjo hemorragji papërgjegjshmërie

Kryeministri Edi Rama ka ‘shpërthyer’ ashpër ndaj kryebashkiakëve për analizën e performancës së sektorit ujësjellës – kanalizimeve. Gjatë takimit me ta ditën e sotme,...

“Tre shefat që drejtonin propagandën e Partisë në Radion e Jashtme, s’dinin asnjë gjuhë të huaj dhe…”/ Kujtimet e ish-gazetarit të Radio-Tiranës dhe ‘RD’-së

Nga Bashkim Trenova Publikohen kujtimet e gazetarit, publicistit, përkthyesit, studiuesit, shkrimtarit, dramaturgut dhe diplomatit të njohur, Bashkim Trenova, i cili pasi u diplomua në Fakultetin...

Turqia, shpallet Republikë, Ankaraja zgjidhet kryeqytet

Në 29 tetor të vitit 1923, Turqia, shpallet Republikë pas shpërbërjes së Perandorisë Otomane. Traktati i Lozanës i 24 korrikut 1923 çoi në njohjen...

Rama mbledh kryebashkiakët për ujësjellësit: Janë piramidë që gllabërojnë para, të mbytur në borxhe!

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur në kryeministri sërish krerët e bashkive, ku në fokus është performanca e sektorit të ujësjellës-kanalizimeve. Rama ka qenë i drejtpërdrejt...

Lajme të tjera

Web TV