Dieta e agjërimit, një terapi kundër kancerit, ja çfarë theksojnë ekspertët

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

“… Është e drejtë që të kërkojmë alternativa për të pasur më shumë mjete në dispozicion, por të bërat vetë janë të rrezikshme dhe të mos harrojmë se tashmë kemi shumë elementë që nuk i shfrytëzojmë dhe do të ishin të disponueshëm menjëherë. Ajo që është treguar deri më tani është se dieta klasike mesdhetare, e kujdesur në të gjitha aspektet e saj, tashmë mund të bëjë një ndryshim të madh, por shpesh nuk merret parasysh”.

Duke folur për Huffpost Dr. Elena Dogliotti, biologe, nutricioniste dhe mbikëqyrëse shkencore për Fondacionin Umberto Veronesi, i kërkuam asaj një opinion mbi dietën e imitimit të agjërimit, e cila, sipas promovuesve të saj, do të kishte përfitimin e të qenit aleat për trajtimet e kancerit. Në një intervistë me Huffpost, biologu Valter Longo, autor i një libri mbi këtë temë, shpjegoi se si funksionon: “Nëse i hiqni  ushqimin një pacienti me kancer para se t’i nënshtroheni kimioterapisë, qelizat normale do të përgjigjen duke ngritur një mburojë mbrojtëse; qelizat e kancerit, nga ana tjetër, do ta injorojnë urdhrin për të mbrojtur veten dhe do të mbeten të prekshme, duke bërë kështu të mundur eliminimin e më shumë qelizave kanceroze dhe zvogëlimin e dëmtimit të qelizave të shëndetshme”.

Doktoresha Dogliotti, a është dieta e agjërimit një terapi kundër kancerit?

Askush nuk mund të mendojë me ushqimin për të zbatuar një terapi në vetvete. Ka disa të dhëna interesante që përpiqen të verifikojnë se sa një reduktim i marrjes së kalorive mund të ndihmojë veçanërisht në faza të caktuara të kujdesit ndaj pacientëve me kancer, siç është kimioterapia. Këto dieta mund të merren parasysh, por ato po studiohen. Çështja është shumë delikate, kur flasim për pacientët me kancer po flasim për pacientë të brishtë me rreziqe të caktuara, përfshirë kequshqyerjen. Përbërja e trupit dhe gjendja ushqyese duhet të vlerësohen në funksion të terapive: secila është një rast më vete.

Pra, këto janë protokolle ende të papërdorura në Itali?

Ka studime në progres dhe ato propozohen në një mënyrë jo sistematike, përtej iniciativave të pacientëve individualë që nuk duhen marrë aq lehtë. Ne duhet të paralajmërojmë kundër këtyre nismave, nuk është e këshillueshme për të gjithë pa u kontrolluar. Në raste të tjera ka protokolle që testohen dhe studiohen: njerëzit e ndjekur nga specialistë ftohen ta ndjekin këtë dietë.

Në SHBA, disa mjekë tashmë po i miratojnë ato…

Atje, gjërat janë më të thjeshta. Ka qendra që ndoshta eksperimentojnë me thjeshtësi më të madhe, në Itali ka gjithmonë shumë masa paraprake. Ka shumë lloje kanceri, kushtet e pacientëve mund të kenë ndryshueshmëri të madhe: studimet përpiqen të kuptojnë se për cilat lloje pacientësh praktika mund të jetë më e përshtatshme.

Lexo edhe :  Shkelje me tenderin mbi 7 mln lekë në Bashkinë e Durrësit, SPAK arreston 8 persona

Çfarë sugjerojnë të dhënat aktualisht: Cilët pacientë mund të përfitojnë nga kjo lloj diete?

Për momentin, pacientët me tumore të ndjeshëm ndaj hormoneve konsiderohen më shumë, sepse ushqimi shpesh ndjek ritmet cirkadiane. Mënyra se si ushqehemi ndikon në hormonet që lidhen me metabolizmin. Disa lloje të kancerit të gjirit dhe prostatës mund të merren më shumë në konsideratë, si dhe ai i zorrës së trashë. Sa për pacientët, gjëja e rëndësishme është vlerësimi i një rreziku të kequshqyerjes. Kjo lloj diete, edhe pse nuk pakëson shumë të ardhurat e përgjithshme të ditës, prapëseprapë ka një reduktim minimal të kalorive në tërësinë e tyre.

Le të bëjmë një hap prapa: si funksionon dieta e imitimit të agjërimit?

Ajo për të cilën po flasim kohët e fundit është një dietë që nuk shkon aq shumë me agjërimin e vërtetë, me mungesë ushqimi përditë, por për disa orë në ditë. Shmangia bëhet në përgjithësi për 16 orë në ditë, krahasuar me 8 kur keni qasje në ushqim. Pastaj ka masa paraprake të tjera, të tilla si shmangia e sheqernave dhe drithërave të rafinuar, favorizimi i më shumë frutave, perimeve, bishtajoreve. Proteinat që rrjedhin nga burime me përmbajtje të ulët yndyre të ngopur, siç janë peshqit, mundësisht të vegjël në madhësi, duke shmangur kështu rrezikun e akumulimit të metaleve të rënda. Përveç kësaj, ka gjithmonë një nxitje për të lëvizur.

Cilat janë efektet e mundshme anësore?

Duke mos marrë lëndë ushqyese të mjaftueshme për trupin tonë. Për ata që tashmë janë në gjendje të kequshqyerjes ose rrezikut, ky rast mund të ndodhë. Ajo që duket e përshtatshme në një nivel teorik, jo gjithmonë rezulton të jetë kështu në një nivel praktik. Duke aplikuar paksa dietën e agjërimit te njerëzit e shëndoshë, është parë që tek gratë e dëmtuara mund të ketë probleme me ciklin menstrual.

Pavarësisht nga imitimi i agjërimit, a është dieta tashmë pjesë e kujdesit të pacientit me kancer?

Ushqyerja është sigurisht shumë e rëndësishme në fazën e parandalimit dhe trajtimit. Zgjedhja e ushqimit mund të jetë gjithashtu një aleat për të zvogëluar shqetësimin në gojë ose në traktin e zorrëve. Ndjekja e dietës klasike të tipit mesdhetar, me mundësinë e personalizimit, ndjekjen e shijes së pacientit individual, është diçka e dobishme dhe gjithmonë duhet të merret parasysh, duke vlerësuar me kujdes të mirat dhe të këqijat në sferën psikologjike të pacientit.

 


Të fundit

Dieta e agjërimit, një terapi kundër kancerit, ja çfarë theksojnë ekspertët

“... Është e drejtë që të kërkojmë alternativa për të pasur më shumë mjete në dispozicion, por të bërat...

Barcelona e cilëson një marrëveshje të kryer, klubi i Al Sadd mohon spekulimet për Xavin

Afrimi i Xavit në Camp Nou mund të zgjasë më shumë sesa pritej, pavarësisht se Joan Laporta filloi bisedimet për afrimin e spanjollit fill...

Vaksina shpallet fjala e vitit nga Fjalori i Oksfordit

Vaksina është fjala më e përdorur gjatë këtij viti. Leksikografët e Fjalorit anglez të Oksfordit e kanë shpallur fjalën e vitit. Mediat e huaja bëjnë...

Pas Zaevit, drejt dorëheqjes e gjithë Qeveria në Maqedoninë e Veriut

Dorëheqja e mbrëmshme e kryeministrit Zoran Zaev, në fakt do të thotë dorëheqje e gjithë Qeverisë. Sipas nenit 93 të Kushtetutës së Maqedonisë së...

Nis sot aplikimi i dozës së tretë të vaksinës anti-COVID për personat mbi 60 vjeç

Doza e tretë e vaksinës anti Covid për personat mbi 60 vjeç është hapi i radhës që pritet të nisë këtë të hënë në...

Lajme të tjera

Web TV