Rimëkëmbja e ekonomisë/ Sejko: Inflacioni u rrit, mbetet e pandryshuar norma bazë e interesit të lekut

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë mori në shqyrtim dhe miratoi sot raportin e politikës monetare.

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko në konferencën për shtyp të së mërkurës tha se “Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë pasi diskutoi zhvillimet ekonomike e monetare në vend dhe ecurinë e pritshme të tyre, vendosi të mbajë të pandryshuar normën bazë të interesit për lekun në nivelin 0.5 %”.

Sejko theksoi se mbeten të pandryshuara normat e interesit të depozitave dhe kredive njëditore, respektivisht në 0.1 % dhe 0.9 %.

Kreu i Bankës Qendrore vuri në dukje se, “politika monetare mbetet e përshtatshme për mbështetjen e rritjes ekonomike në horizontin kohor afatmesëm, në funksion të rikuperimit të qëndrueshëm të aktivitetit ekonomik dhe të kthimit të inflacionit në objektiv 3% në vitin 2022”.

 

“Këshilli Mbikëqyrës mori në shqyrtim dhe miratoi raportin 3-mujor të politikës kombëtare. Informacioni i ri i marrë në analizë tregon se ekonomia shqiptare po vijon të rimëkëmbet nga goditjet e marra nga tërmeti dhe pandemia. Kjo ecuri vihet re në rritjen e vëllimit të aktivitetit ekonomik, në zgjerimin e punësimit dhe rritjen e pagave, në përmirësimin e bilanceve financiare në sektorin privat si dhe në rritjen e qëndrueshme të kredisë bankare.Informacioni i ri tregon rritje të inflacionit si në ambientin e huaj ashtu dhe në ambientin e brendshëm. Rritja e inflacionit u diktua kryesisht nga goditjet e ardhura si pasojë e disbalancës së kërkesës dhe ofertës në tregjet ndërkombëtare. Ndonëse në rritje, presionet e brendshme për rritjen e pagave, punësimit dhe të inflacionit janë ende të moderuara. Ekonomia shqiptare do vazhdojë të rritet në horizontin afatmesëm e mbështetur nga stimuli monetar, duke krijuar premisa për kthimin e qëndrueshëm të inflacionit objektiv brenda vitit të ardhshëm.Inflacioni erdhi duke u rritur në 3-mujorin e tretë, në masën 2.4%. Këshilli Mbikëqyrës vendosi të mbajë të pandryshuar normën bazë të interesit 0.5%Këshilli Mbikëqyrës vlerësoi se materializimit i skenarit bazë, i forimit të rimëkëmbjes do të kërkojë normalizimin gradual të politikës monetare gjatë 3 muajve në vijim”, deklaroi Sejko.

 


Të fundit

Buxheti 2022 / Braçe në Komisionin e Ekonomisë: Duhet analizë për të gjitha kontratat e PPP-ve

Deputeti socialist Erion Braçe në Komisionin e Ekonomisë i ka kërkuar Ministrisë së Financave analizë për të gjitha kontrata...

Rimëkëmbja e ekonomisë/ Sejko: Inflacioni u rrit, mbetet e pandryshuar norma bazë e interesit të lekut

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë mori në shqyrtim dhe miratoi sot raportin e politikës monetare. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko në konferencën...

Komisioni hetimor për 25 prillin/ PS kërkon informacion për strukturën e mbrojtjes së votës

Ka nisur mbledhja e dytë e Komisionit Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit. Përfaqësuesi i PS Toni Gogu ka kërkuar informacion drejtuar Lulzim Bashës...

Bien shifrat e COVID-19/ MSH: 571 qytetarë të infektuar, 3 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se nga 4132 testime kanë rezultuar 571 qytetarë të infektuar me COVID-19, teksa janë regjistruar 3 humbje jete në...

Sërish ndryshime në qeveri, Rama emëron një grua si zv/ministre e Arsimit

Kryeministri Rama ka bërë sërish ndryshime në qeveri. Mesohet se në mbledhjen e sotme të qeverisë është emëruar në detyrën e zv/ministres së Arsimit,...

Lajme të tjera

Web TV