Aksioni për pastrimin e bregdetit, Rama paralajmëron: Kush ndot, do penalizohet me gjoba

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama është ndalur sot në Orikumi, i cili është një nga 14 pikat ku në kuadrin e zbatimit të Planit Kombëtar të Veprimit, ka nisur të punohet për pastrimin e bregdetit.

Gjatë fjalës së tij, kryeministri Rama ka paralajmëruar se do të nisin gjobat për çdo rast të abuzimit me mbetjet.

Ndërkohë, ministrja e Mjedisit, Mirela Kumbaro u shpreh se do të nisin që tani puna për sezonin e ri turistik. “Javës që vjen do të zhvillojmë një takim me prefektët dhe kryetarët e bashkive të qyteteve bregdetare. Do të krehim të gjithë territorin”, -pohoi ministrja.

Rama tha se ndotësit më të mëdhenj të mjediseve janë hotelet, restorantet dhe fabrikat. “Do hyjmë me penalizimet, se edhe njerëzit e kërkojnë këtë gjë. Që kush ndot do penalizohet. Penalizimi kryesor duhet të vijë nga ndotësit kryesore, që janë subjektet private, hotelet, restorantet, fabrikat. Të gjithë ata që ushtrojnë aktivitete që prodhojnë më shumë mbeturina. Ata që janë aktivë gjatë sezonit të verës do ketë gjoba shumë të larta, por edhe për individët duhet të ketë gjoba të larta. Duhet të kemi një nivel tjetër zbatimi.

Është e rëndësishme të përfshihet me më shumë përgjegjshmëri Policia e Shtetit. Është e çdo punonjësi policie të jetë syri i shtetit, dhe pastaj inspektorët përkatës të bëjnë punën e tyre. Nëse do ti qëndrojmë fort këtij plani do ta vëmë në vijë dhe do ta bëjmë të pakthyeshëm. Puna është ta bëjmë të pakthyeshëm, se s’mund të jetë hajde ne pastro dhe hajde të tjerët ndot. Subjektet private duhet të informohen për një kalendarë se kur duhet ti nxjerrin mbetjet, ku duhet t’i lënë mbetjet, dhe të monitorohet që të bëhet konstante.”, tha Rama.


Të fundit

Aksioni për pastrimin e bregdetit, Rama paralajmëron: Kush ndot, do penalizohet me gjoba

Kryeministri Edi Rama është ndalur sot në Orikumi, i cili është një nga 14 pikat ku në kuadrin e...

Veliaj: Po përgatitemi për zgjedhjet në Rrogozhinë dhe Vorë, do të fitojmë më thellë se më 25 prill

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Tiranës Erion Veliaj është ndalur në Vorë, Bashki e cila do të shkojë në zgjedhjet e...

Të rinjtë refuzojnë t’i binden urdhrit, 21-vjeçari godet efektiven e policisë me makinë në Durrës

Tre persona kanë rënë në prangat e policisë së Durrësit, për veprat penale “Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik” dhe “Kanosja për...

Vrasja e Ruzhdi Hoxhës, policia: Arrestohet edhe vëllai i autorit, bashkëpunoi në krim

Një tjetër person i arrestuar në lidhje me rrëmbimit dhe vrasjes së shtetasit Ruzhdi Hoxha. Pas Ferdinand Rrushit, në pranga është vënë edhe vëllai...

Sekretari i FRPD paralajmëron Berishën në “Foltore”: Po i shkele premtimet, do të shpallim “non grata”

Sali Berisha mesditën e sotme zhvilloi “Foltoren” me të rinjtë e FRPD-së në Tiranë. Pjesë e takimit ishte edhe kryetari aktual i këtij forumi,...

Lajme të tjera

Web TV