Rama ironizon opozitën: PD si një zog krenar me dy koka që përpëlitet, por jo shqiponjë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka hedhur akuza ndaj opozitës lidhur me borxhin publik të shtetit. Nga foltorja e Kuvendit, kreu i qeverisë deklaroi se në vitin 2013, borxhi ishte 74%.

Sipas tij, përpara se vendi ynë të “goditej” nga pandemia dhe tërmeti, borxhi u ul në normat e 63%. Por për shkak të dy fatkeqësive, Rama thotë se borxhi tashmë është më i lartë se 74%.

Duke iu referuar situatës brenda PD-së, Rama thotë se tashmë opozita është ndarë si një zog me dy krerë dhe që përpëlitet, por që nuk i ngjan shqiponjës dykrenare.

“Borxhi është më i lartë dhe ka një pse, dhe kjo lidhet me faktin se midis momentin kur 74% e kemi unë në rreth 60%, kanë ndodhur tërmeti dhe pandemia, që kanë çuar në nevojën imediate për të marrë borxh, borxhin që ju u latë shqiptarëve ishte 74% dhe nuk kishte as tërmet e as pandemi.

Kur flisni ju për ato që flisni, është vërtetë për t’u admiruar guximi që ju harroni se nuk keni ardhur nga hëna dhe as nuk keni ardhur në Shqipëri ditën që nisi kjo legjislaturë. Ju keni qenë këtu, protagonistët e qeverisjes, i keni këtu në të dyja krerët e zogut që përpëlitet se tani është e formalizuar që PD është një zog 2 krenar që përpëlitet, por jo shqiponjë. Nuk e di se kujt do i ngjaj në fund, por jo shqiponjës”, tha Rama.


Të fundit

Lajmi i fundit/ Ndërron jetë tragjikisht në fushë futbollisti 16-vjeçar i Trepça ’89

Një ngjarje e rëndë, por edhe e hidhur për futbollin kosovar ka ndodhur këtë të shtunë. Një lojtar junior...

Lufta në Ukrainë/ Forcat ruse po konsolidojnë pozicionin në Mariupol

Rusia po konsolidon praninë e saj ushtarake në qytetin port të pushtuar të Mariupolit duke ndërtuar një bazë të madhe ushtarake. Lajmi është bërë i...

Liderët e BE vijnë të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet që priten të firmosen

Më 6 dhjetor, për herë të parë Shqipëria do të presë liderët e vendeve të Bashkimit Europian në samitin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Në...

“Gratë e ish-burrave të mi më kanë inat”, Rudina Dembacaj i befason të gjithë

Moderatorja dhe aktorja Rudina Dembacaj, para se të martohej me Mark Frrokun, ka qenë e lidhur me regjisorin Eduart Grishaj dhe më pas me...

SHBA-ja prezanton bombarduesin e ri bërthamor

Ashtu siç pritej, detajet specifike të kësaj fluturakeje kanë mbetur sekrete Forcat ajrore të Shteteve të Bashkuara kanë prezantuar bombarduesin e ri bërthamor, B-21, i...

Lajme të tjera

Web TV