“Bën atë që duhet”/ Kryeministri holandez: Rama është shembull i mirë, i respektuar në të gjithë rajonin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Duke marrë shkas nga situata në Bosnje Hercegovinë, kryeministri holandez, Mark Rutte theksoi rëndësinë e udhëheqjes nga politikanë të lartë në Ballkan, duke vlerësuar Ramën si shembull i mirë në këtë drejtim. Sipas Rutte, kryeministri shqiptar është i respektuar në të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe se është aktiv për të bërë atë që duhet në mënyrë për të ruajtur stabilitetin në Rajon.

“Duhet të punohet drejt hapave të mëtejshëm në bisedimet e anëtarësimit. Unë jam i shqetësuar për Bosnjën pasi duket sikur serbët e Bosnjës në këtë moment po shkelin hapur marrëveshjen e Detonit dhe kushtetutën e Bosnjës. Po punojmë për të mos lejuar që sistemi politik në atë vend të ndahet. Kjo thekson rëndësinë e dialogut dhe të udhëheqjes së politikanëve të lartë në Ballkan. Rama është shembull vërtetë i mirë që është i respektuar në të gjithë Rajonin dhe është mjaft aktiv për të bërë atë që duhet që Rajoni të jetë sa më i stabilizuar. Anë negative është një influencë në rritje e Rusisë dhe Kinës dhe ne duam që këtu të jetë e pranishme influenca e BE dhe jo ajo ruse e kineze”, tha ai.


Të fundit

“Bën atë që duhet”/ Kryeministri holandez: Rama është shembull i mirë, i respektuar në të gjithë rajonin

Duke marrë shkas nga situata në Bosnje Hercegovinë, kryeministri holandez, Mark Rutte theksoi rëndësinë e udhëheqjes nga politikanë të...

Pse ndryshoi Holanda qëndrim ndaj Shqipërisë për integrimin? Rutte: Të tjerë në rajon mund të përfitojnë e të influencojnë

Në konferencën e përbashkët për mediat kryeministri i Holandës, Mark Rutte iu përgjigj interesit të gazetarëve lidhur me reformat që ka ndërmarrë Shqipëria për...

“Konfliktet po ndizen”/ Rama: BE të shtojë prezencën e rajon për t’i shmangur

Rama tha se me situata që po ndodhin në Ballkanin Perëndimor, prezenca e BE duhet të jetë më e madhe në rajon dhe se...

“Keni bërë progresin e duhur për negociatat”/ Rutte: Holanda është investuesi më i madh në Shqipëri

Në Konferencën e përbashkët me kryeministrin Edi Rama, kryeministri i Holandës Mark Rutte deklaroi se Shqipëria ka bërë progresin e duhur për negociatat. Gjatë fjalës...

“Holanda pro hapjes së negociatave”/ Rama krah kryeministrit Rutte: Iu desh që të fitonte 4 palë zgjedhje që të vinte në Shqipëri

Kryeministri i Holandës Mark Rutte ndodhet në Tiranë. Ai u prit me ceremoni shtetërore nga Edi Rama. Pas takimit në selinë e qeverisë, dy...

Lajme të tjera

Web TV