Varianti delta ‘pushton’ Evropën, Merkel: Vaksina anti-COVID një detyrim ndaj shoqërisë ku jetojmë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qytetarët që ende nuk janë vaksinuar, teksa vala e katër e pandemisë është në kulmin e saj dhe COVID-19 po përhapet me shpejtësi, duhet të kuptojnë që kanë detyrim ndaj pjesës tjetër të shoqërisë dhe mbrojtjen e të tjerëve, tha në një deklaratë kancelarja në ikje, Angela Merkel.

Shifrat e rasteve të reja nga koronavirusi janë rritur në mënyrë drastike në të gjithë Evropën, ndërsa ekspertët po shqetësohen për sistemet shëndetësore dhe presionin për shkak të mbingarkesës në spitale.

Kjo situatë  sipas tyre vjen për shkak të personave të pavaksinuar, të cilët me papërgjegjshmëri përhapin sëmundjen.

Sipas statistikave, numri më i lartë i të pavaksinuarve janë të rinjtë, të cilët në shumicën e rasteve nuk përjetojnë format më të rënda të virusit, por ata janë përçues të tij.

Merkel, e cila po intervistohej nga presidenti i Microsoft, Brad Smith, shtoi se sfidat e pandemisë dhe ndryshimet klimatike janë të ngjashme, pasi të dyja ishin procese eksponenciale, ashpërsia e të cilëve ishte e vështirë të dallohej në fillimin e një kurbe rritjeje.

“Kur shihni fillimin e një rritjeje eksponenciale, duhet të veproni menjëherë dhe të kuptuarit se çfarë do të thotë eksponenciale nuk është i përhapur në shoqëritë tona,” tha Merkel.

Pas shfaqjes së variantit delta, Evropa po përjeton një valë të re të koronavirusit, duke rritur në mënyrë drastike numrin e rasteve të reja.

Megjithëse qeveritë e vendeve kanë filluar të marrin masa të reja shtrënguese dhe të intensifikojnë procesin e vaksinimit, sërish gjendja epidemiologjike mbetet shqetësuese.


Të fundit

Ukraina synon të evakuojë mijëra banorë nga Donetsku para dimrit

Qeveria ukrainase po synon të evakuojë dy të tretat e banorëve nga zonat që ajo ende kontrollon në rajonin...

Studiuesit në alarm, temperaturat në Arktik po rriten shumë më shpejt se mesatarja

Sipas një studimi të ri skandinav, temperatura në rajonin e Arktikut po rritet shumë më shpejt se mesatarja globale sesa kanë vlerësuar më parë...

FBI kontrolle në shtëpinë e Trump, flet prokurori i përgjithshëm: E urdhërova unë

FBI ka hyrë në shtëpinë e ish-presidentit Donald Trump për të bërë kontrolle por ende nuk dihet arsyeja e kontrollit. Mbi ngjarjen ka folur vetë...

Nga Trump te lufta në Ukrainë, zbulohet si “The Simpson” parashikojnë të ardhmen

Nëse doni të dini se ku po shkon bota, shihni “The Simpsons”. Shfaqja popullore e karikaturave për të rritur ka parashikuar ngjarje të egra dhe të...

Ishte i shpallur në kërkim, arrestohet ish-shefi i policisë së Dhërmiut!

Ish-shefi i Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode është arrestuar mbrëmjen e sotme gjatë një aksioni policor në qytetin e Beratit. Bode është dënuar me 12...

Lajme të tjera

Web TV