‘Harem dhe kukullat e krimit’/ Balluku: Jemi nëna e gra, askush nuk foli kur u ofenduam

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Është zhvilluar një debat në seancën e sotme të Kuvendit, e në fokus ka qenë sjellja e deputetëve dhe pjesëmarrësve në sallë. Ministrja Belinda Balluku ka thënë se askush nga radhët e opozitës, nuk e kërkoi fjalën kur në sallë u ofenduan deputetet e mazhorancës, me fjalë denigruese si harem ose kukullat e krimit.

Nga krahu tjetër, deputetja Grida Duma, kërkoi që kolegu i saj Agron Gjekmarkaj të kërkojë ndjesë për termin e përdorur.

Balluku: Nuk kam parë asnjërën nga ju të reagonte. Vazhdoni të majisni një çështje që nuk duhet të ofendohemi më. Kemi ardhur këtu si deputetë, kemi ardhur me vota, kemi dalë në fushatë. Nuk ia vlen të bëjmë bisedë që u goditën gratë apo burrat. Jemi të gjithë njësoj. Askush nuk duhet të ofendohet. Nuk mbaj mend ti thoshte dikush Gjekmarkaj që ne nuk jemi haremi i askujt. Kemi prindër shtëpi, janë të sëmurë në krevate dhe dëgjojnë gjërat më të poshtra në këtë parlament. Të dashur zonja ju mbështes shumë. Por nuk kam parë asnjë reagim. Ne mund të jemi harem por ju duhet të ngjisni këtë reotirkë teksa flasim për buxhetin. Është shumë e vështirë të jesh në politikë, është botë burrash e po mundemi të ia dalim. Nuk prekemi dot kaq shumë, por asnjë nuk u prek për ne kur u quajtëm kukullat e krimit, u quajtëm haremi. Duhet të biem të gjithë bashkë dakord, që komisioni i etikës duhet të flasë edhe për gratë e majta edhe për të djathta.

Duma: Zonjë e nderuar i drejtohem publikisht zotit Gjekmarkaj nëse e ka përdorur këtë harem të kërkojë ndjesë publikisht. Nëse harem është çështje që e ka përdorur jashtë metaforës të kërkojë ndjesë.


Të fundit

‘Harem dhe kukullat e krimit’/ Balluku: Jemi nëna e gra, askush nuk foli kur u ofenduam

Është zhvilluar një debat në seancën e sotme të Kuvendit, e në fokus ka qenë sjellja e deputetëve dhe...

Kjo është familja shqiptare ku humbën jetën tre anëtarët në një aksident në Greqi

Një familje shqiptare u aksidentuan tragjikisht dje në zonën e Lamias, në Greqi. Makina tip “BMW” me të cilën ata po udhëtonin, është përplasur me...

Balla replikë Bashës: Bëj ç’të duash me statutin e PD-së, por tre librat që respektohen në Kuvend s’ke shans t’i prekësh

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla, në fjalën e tij në Kuvend këtë të martë ka replikuar me kryedemokratin Basha në...

Agron Llakaj humb motrën nga Covid-19: Pse na e vrave shpirtin?!

Aktori i njohur i humorit, Agron Llakaj ka humbur motrën e tij, si pasojë e Covid-19. Lajmin e trishtë e ka dhënë vetë Llakaj përmes...

Yuri Kim: Pozita e SHBA ndaj Shqipërisë nuk do ndryshojë pavarësisht se çfarë mund të ndodhë

“Në emër të Amerikës”, kështu titullohet ekspozita e hapur në sheshin “Skënderbej” në kuadër të 75-vjetorit të largimit të misionit amerikan “Në emër të...

Lajme të tjera

Web TV