Leonardo DiCaprio, jeta e një aktori jokonvencional

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ai është i famshëm në Hollivud. Dhe ka luajtur personazhe të papërsëritshëm. Sepse është futur në lëkurën e Romeos, të Xhek Daunson dhe të Getsbit të Madh…

…DiCaprio’s u emërua si Leonardo sepse nëna e tij shtatzënë qëndronte para pikturës së Leonardo da Vincit në muze, kur fëmija në bark shtyti për lindje. Kështu që ajo vendosi ta emërojë sipas artistit të famshëm. Prindërit u shkurorëzuan kur ishte një vjeçar.

Aktori jokonvencional
Leonardo DiCaprio është një aktor i njohur për rolet e tij të egra dhe jokonvencionale. Ai filloi në televizion përpara se të kalonte në film, duke shënuar një nominim për Oscar për rolin e tij në Ëhat’s Eating Gilbert Grape në 1993. Në vitin 1997, DiCaprio luajti në dramën epike të James Cameron, “Titanic”, e cila e bëri atë një yll të kinemasë. Aktori është shoqëruar gjithashtu me regjisorin ikonik Martin Scorsese për disa projekte, duke përfshirë The Aviator më 2004 dhe The Departed më 2006. Filmat e tij më të fundit përfshijnë Inception në 2010, Django Unchained në 2012, The Wolf of Wall Street në 2013 dhe The Revenant në 2015, duke fituar Oscarin e tij të parë për këtë të fundit. Që nga viti 2019, filmat e tij kanë fituar 7.2 miliardë dollarë në të gjithë botën, dhe ai është vendosur tetë herë në renditjen vjetore të aktorëve më të paguar në botë. Çmimet e tij përfshijnë një çmim Oscar dhe tre çmime Golden Globe.

Jeta e hershme
I lindur më 11 nëntor 1974, në Los Angeles, Kaliforni, Leonardo Ëilhelm DiCaprio është fëmija i vetëm i Irmelin dhe George DiCaprio. Prindërit e tij u divorcuan kur ai ishte ende i vogël. DiCaprio u rrit kryesisht nga nëna e tij, një sekretare ligjore e lindur në Gjermani. Pavarësisht divorcit të hershëm të prindërve të tij, DiCaprio mbeti i afërt me babain e tij, një artist dhe distributor i librave komik. Me nxitjen e prindërve të tij, DiCaprio eksploroi anën e tij krijuese, duke zhvilluar një interes të hershëm për aktrimin. “Më pëlqente të imitoja njerëzit… Më pëlqente të bëja shaka me prindërit e mi dhe të krijoja personazhe të ndryshëm. Më pëlqente të bëja skeçet e mia të vogla të bëra vetë,” tha DiCaprio për Backstage. Por ai nuk pati shumë sukses në Hollyëood derisa arriti adoleshencën e hershme.

Kariera filmike
Për vite të tëra, DiCaprio kishte probleme për të gjetur një agjent. Një agjent madje rekomandoi që DiCaprio të ndryshonte emrin e tij në Lenny Williams për të përmirësuar performancën e tij. Megjithatë, nga fillimi i viteve 1990, aktori në zhvillim filloi të merrte punë të rregullt televizive. Kreditë e tij të hershme përfshinin paraqitje të ftuar në programe të tilla si The Neë Lassie dhe Roseanne. Ai gjithashtu mori një rol në komedinë dramatike “Parenthood”. Ndërsa shfaqja rezultoi jetëshkurtër, DiCaprio thuhet se u takua me aktorin tjetër Tobey Maguire gjatë realizimit të serialit dhe të dy kanë mbetur miq të mirë që atëherë. Në vitin 1991, DiCaprio bëri një hap përpara kur u përfshi në komedinë familjare Growing Pains, me Kirk Cameron dhe Alan Thicke. Ai bëri debutimin e tij në film në filmin horror me buxhet të ulët “Critters 3” po atë vit, por pati mundësinë të demonstronte talentin e tij si një aktor serioz dy vjet më vonë.
Në vitin 1992, DiCaprio luajti një rol dytësor në pjesën e parë të serisë së filmave Poison Ivy, dhe u zgjodh nga Robert De Niro mes 400 aktorëve të rinj për të luajtur rolin kryesor të Tobias “Toby” Wolff në filmin e Michael Caton-Jones.
Lasse Hallström drejtoi DiCaprion në What’s Eating Gilbert Grape më 1993, për të cilin ai fitoi nominimin e tij të parë për Oscar. Dhe kështu karriera e tij filmike u vendos mbi baza të forta.

Rolet e mëdha
Në vitin 1996, DiCaprio duket perballe Claire Danes, në filmin e Baz Luhrmann “Romeo + Juliet”, një modernizim i shkurtuar i tragjedise romantike të William Sheakspeare. Ky projekt ishte një nga filmat e parë i cili grumbulloi shumë para dhe ndikoi në statutin që do të kishte në të ardhmen DiCaprio, duke arkëtuar 147 milion $, Më pas po atë vit ai luajti ne dramen familjare te Jerry Zaks: Marvin’s Room, duke u ribashkuar me Robert De Niro. Bazuar në shkenarin e pershtatur te Scott McPherson te vitit 1991 me te njejtin emer, filmi rrotullohet rreth dy motrave, luajtur nga Meryl Streep dhe Diane Keaton, te cilat jane bashkuar përmes një tragjedie pas 17 viteve ftohtesi. DiCaprio portretizoi karakterin e Hank, djali problematik i Meryl Streep, i cili ka qenë i angazhuar në një azil mendor për vendosjen e zjarrit në shtëpinë e nënës së tij.
Ne vitin 1997, ai luajti në Titanic e James Cameron, ne krah të Kate Winslet. Hedhur si 20 vjeçari Jack Dawson, një njeri i varfër nga Wisconsin, i cili fiton 2 bileta të klasit të tretë në anijen fatkeqe RMS Titanic. DiCaprio fillimisht refuzoi të portretizonte karakterin por ai ishte vazhdimisht i inkurajuar nga James Cameron për ta lujatur kete rol, i cili fuqimisht besonte në aftësitë e tij të aktrimit. Kunder çdo pritjeje, ky film u bë filmi me të ardhura më të larta të kohës deri më sot (kjo shifër u tejkalua nga një tjeter film i Cameron ne vitin 2010: Avatar), duke fituar me shume se US$1.843 bilione ne kutine e tyre në mbarë botën, duke e shndërruar DiCaprio ne superstarin e filmit komercial. Kjo rriti numrin e fansave te tij , sidomos nga vajzat adoleshente dhe grate e reja, e cila pergjithesisht u njoh si Leo Mania. Ai u nominua në eventet më prestigjoze, duke përfshirë një nominim të dytë për Golden Globe. Pas suksesit te Titanic, DiCaprio deklaroi: “Unë nuk kam lidhje me veten gjatë gjithe fenomenit Titanic dhe se c’fare fytyra ime u be neper bote. Une kurre nuk do ta arrij ate popullaritet perseri, dhe nuk e pres kete. Eshte dicka qe une madje as nuk do te perpiqem ta arrij”.
Vitin pasardhes, DiCaprio beri nje paraqitje vete- tallese gur i gdhendur, në satirën kaustike të industrise së fames te Woody Allen: Celebrity (1998). Po ate vit, ai luajti edhe në rolin e dyfishte, mbreti batakci Louis XIV dhe sekreti i tij, vellai i tij simpatik Filipi ne filmin e Randall Wallace “The man in the iron mask”, bazuar në filmin me të njëjtin titull të vitit 1939. Pavarësisht se mori përgjigje negative, ky film pati sukses, duke fituar 180 milione dollarë nderkombtarisht. Edhe pse performanca e Leonardo DiCaprio ishte pritur mire pergjithesisht , me kritike nga Entertainment Weekly, Owen Gleiberman shkruajti: Hemafroditi rrenqethes DiCaprio, mezi duket i vjeter mjaftushem, për të luajtur dike me hormone, por ai eshte aktor fluid dhe instiktiv, me nje fytyre engjelli te djallezuar”, ai u vleresua nga Golden Rapsberry Award për çiftin me të keq skenik per te dyja misherimet vitin e ardhshëm.
Projekti i ardhshem i DiCaprio ishte drama “The Beach” (2000) , një përshtatje e romanit të te njëjtit titull te Alex Garland e 1996. Duke luajtur krahas Tilda Swinton and Virginie Ledoyen, ai portretizoi nje turist amerikan i cili po kerkonte nje jete perfekte ne nje komune sekrete , ne nje ishull ne gjirin e Tajlandes. Buxhetuar ne $US50 milione, filmi pati sukses nga ana financiare me fitim 144 milion dollare ne gjithe boten, por me projektet e meparshme te DiCaprio, filmi u kritikua shume nga kritiket. Todd McCarthy i Variety vuri në dukje se Roli DiCaprio-s, Richard është shumë njeri i zakonshëm amerikan dhe jo mjaft e një individi të mirë-përcaktuar, i cili teresisht kap interesin dhe imagjinaten e dikujt, dhe DiCaprio, krejt i shikueshem, nuk e pajis ate me sjellje te cuditshme ose shenja dalluese per ta bere kete njeri nga askund, ne nje karakter dimensional. Vitin tjeter ai u nominua ne Razzie Awards per punen e tij ne film.

Lexo edhe :  Grabitja me armë e kasafortës nga policët e rremë, kush është i riu që u arrestua sot në Tiranë pas 7 vitesh kërkime

Fondacioni Mjedisor
Siç pasqyrohet nga fjalimet e tij në Globe dhe Oscar, DiCaprio ka treguar prej kohësh pasionin e tij për çështjet mjedisore. Në vitin 2000, ai organizoi një festë të Ditës së Tokës dhe intervistoi ish-Presidentin Bill Clinton për një segment televiziv rreth ngrohjes globale. DiCaprio gjithashtu shkroi, tregoi dhe prodhoi The 11th Hour, një dokumentar mjedisor që u publikua në vitin 2007 dhe ishte shumë i përfshirë në prodhimin e dokumentarit të vitit 2016 Para përmbytjes, rreth ndryshimeve klimatike. Aktori është një nga themeluesit e Fondacionit Leonardo DiCaprio (LDF), një organizatë jofitimprurëse që mbështet dhe sjell ndërgjegjësim për shkaqe të shumta mjedisore. Ai ka shërbyer gjithashtu në bordet e Fondit Botëror të Kafshëve të Egra, Këshillit të Mbrojtjes së Burimeve Natyrore dhe Fondit Ndërkombëtar për Mirëqenien e Kafshëve. Në mars 2018, DiCaprio shërbeu si producent ekzekutiv i serialit dokumentar me tetë pjesë të History Channel, The Frontiersman, një vështrim prapa te pionierët më ikonë të Amerikës që ndihmuan në formësimin e vendit.

Jeta personale
Gjatë pjesës më të madhe të karrierës së tij, DiCaprio e ka gjetur veten në qendër të vëmendjes së mediave për jetën e tij personale. Marrëdhënia e tij e përsëritur me supermodelen Gisele Bündchen ishte ushqim për revistat dhe faqet e internetit të famshëm nga viti 2000 deri në 2005. Më pas DiCaprio ishte në lidhje me modelen Bar Refaeli për disa vite. Në vitin 2011, ai u lidh për një kohë të shkurtër me aktoren Blake Lively. Që atëherë, ai thuhet se ka dalë me modele të ndryshme. Mungesa e familjes në biografinë e tij Leonardo DiCaprio shpjegon se ai punon shumë, nuk shfaqet në shtëpi për disa muaj dhe thjesht nuk mund të ketë një marrëdhënie të qëndrueshme për shkak të këij impenjimi.


Të fundit

Dialogu Kosovë-Serbi, sot mbahet takimi i radhës në Bruksel

Mbahet sot në Bruksel takimi i radhës në nivel kryenegociatorësh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Delegacioni i Kosovës do të udhëhiqet...

Leonardo DiCaprio, jeta e një aktori jokonvencional

Ai është i famshëm në Hollivud. Dhe ka luajtur personazhe të papërsëritshëm. Sepse është futur në lëkurën e Romeos, të Xhek Daunson dhe të...

Transportonin lëndë drusore të prerë në mënyrë të paligjshme, procedohen dy persona në Berat

Policia e Beratit ka goditur dy raste të tjera të prerjes së paligjshme të pyjeve duke proceduar penalisht 2 shtetas. Në vijim të punës për...

16 nëntor 1945/ Si u themelua UNESCO, organizata që kontribuon për paqen botërore

Më 16 nëntor të vitit 1945, ndërsa lufta sapo kishte mbaruar, përfaqësues nga 44 shtete u mblodhën në Londër për për të “ndërtuar paqe...

Gjendet i vdekur i moshuari nga Fushë-Kruja në Sarandë, jetonte i vetëm

Një person i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në fshatin Gjashtë, bashkia Sarandë. Nga hetimet e para identifikohet se personi është Spiro Denjeli,...

Lajme të tjera

Web TV