Raporti i “Iniciativës së Vjenës”: Bankat e Ballkanit e kanë përballuar mirë pandeminë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Bankat në Ballkan kanë përballur mirë dhe janë treguar mjaft elastike ndaj pandemisë së koronavirusit, thotë Iniciativa e Vjenës. “Kriza Covid-19 ende nuk është materializuar plotësisht në një përkeqësim të konsiderueshëm të cilësisë së aktiveve të bankave, siç u frikësua fillimisht”, thuhet në raportin më të fundit për kreditë me probleme i publikuar të hënën.

Megjithatë, shumë ekonomi “mbeten të brishta dhe mund të vërehen pabarazi të konsiderueshme në performancë”.

Sipas raportit të “Monitorimit të kredive me probleme për rajonin në tremujorin e dytë të 2017-s në 17 vende të mbuluara nga Iniciativa e Vjenës, përfshirë Ballkanin dhe Shqipërinë, mesatarja ishte 3.5 për qind, krahasuar me 2.3 për qind të Bashkimin Europian.

Shifra është poshtë kufirit prej 5 për qind të përcaktuar nga Autoriteti Bankar Europian për kreditë me probleme të larta. Raporti i përgjithshëm i mbulimit të rajonit gjithashtu mbeti i qëndrueshëm që nga viti 2018 dhe qëndroi në 64.5 për qind më 30 qershor 2021.

Nga vendet e Ballkanit Perëndimor, uljen më të madhe të kredive të këqija e raportoi Maqedonia e Veriut, me 23 për qind.

“Tendenca në rënie e kredive me probleme ishte “në pjesë të mëdha për shkak të suksesit të masave të zbatuara për të mbështetur huamarrësit, bankat dhe ekonomitë, si moratoriumet e pagesave dhe skemat e garancisë publike”, thuhet në raport.

Megjithatë, shumica e masave tani kanë skaduar, ose do të përfundojnë në muajt e ardhshëm. Prandaj, efekti i krizës mund të ndihet ende, paralajmëron Iniciativa e Vjenës. Për më tepër, rritja e fundit e shkallës së infeksionit ka rikthyer mundësinë futjes së kufizimeve drastike për të mbrojtur shëndetin publik./Gazeta Shqip


Të fundit

Raporti i “Iniciativës së Vjenës”: Bankat e Ballkanit e kanë përballuar mirë pandeminë

Bankat në Ballkan kanë përballur mirë dhe janë treguar mjaft elastike ndaj pandemisë së koronavirusit, thotë Iniciativa e Vjenës....

Rikthehet lufta Armeni-Azerbajxhan, dhjetëra ushtarë të vdekur në kufi

Rindezet tensionet mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Të dyja shtetet fajësojnë njëra-tjetrën për këtë incident. Konflikti ndodhi në rajonin e Siyunikut dhe ka një numër të...

Çollaku fton Berishën: Më 18 dhjetor dalim më të fortë, ejani të bisedojmë

Deputeti i PD-së, Kreshnik Çollaku, njëherësh anëtar i Kryesisë shprehet e PD-ja ka vetëm një Kuvend, e ai, sipas tij, është i datës 18...

Taulant Xhaka tërhiqet nga Kombëtarja: Vendimi më i vështirë i jetës time

Taulant Xhaka i ka dhënë fund karrierës me Kombëtaren. Në një postim në rrjetin social ‘Instagram’ mesfushori ka falënderuar të gjithë tifozët për këtë...

“Audiobooks.al” nga SIGAL UNIQA, merre librarinë kudo me vete

Leximi është palestra e mendjes. Të shpenzosh kohë duke iu përkushtuar leximit është një aktivitet për të cilin do falenderosh veten më vonë. Përfitimet të...

Lajme të tjera

Web TV