Merkel ngre alarmin: Situata e Covid në Gjermani është dramatike, numri i vdekjeve është i frikshëm

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në Gjermani është regjistruar numri më i lartë i infektimeve ditore me plot 52,825 raste të reja dhe 294 vdekje në 24 orë.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, theksoi se situata në Gjermani është dramatike, teksa ka bërë thirrje për vaksinim sa më të shpejtë me dozën përforcuese të vaksinës kundër këtij virusi.

“Situata pandemike në Gjermani është “dramatike”, “vala e katërt e virusit po godet vendin tonë me gjithë forcën”.

Merkel, në detyrën e administratës së zakonshme, nuk kursen një kritikë të tërthortë për koalicionin që po ndërtohet mes socialdemokratëve, të gjelbërve dhe liberalëve, të cilët tashmë kanë rënë dakord të mos rinovojë gjendjen e jashtëzakonshme pandemike dhe që skadon më 25 nëntor, që i jep qeverisë një rrugë e shpejtë për miratimin e masave kufizuese.

“Për mua nuk ka dyshim që jemi në mes të një situate emergjente”, tha Merkel, ndryshe nga vlerësimet e atyre që do të vijnë në vend të saj.

Shqetësimi kryesor i kancelares mbetet teprica e shtrimeve në spital, e cila kërcënon të gjunjëzojë sistemin spitalor:

“Do të ishte një katastrofë të veprohet kur terapia intensive është tashmë e plotë,” paralajmëroi ai. Në takimin e sotëm mes qeverisë federale dhe kryeministrit të Landeve, i pari pas shumë javësh, Merkel do të propozojë vendosjen e një tavani për mbingarkesën e spitaleve , përtej të cilit do të duhet të merren masa të reja kufizuese. Aktualisht janë rreth 3,400 pacientë në njësitë e kujdesit intensiv në Gjermani, nga të cilët 15.5% për Covid-19. Por ajo që jep alarmin është rritja e vazhdueshme e indeksit të shtrimeve javore për Covid-19, pragu i rojes së të cilit është vendosur në 3.3 shtrime të reja për 100 mijë banorë dhe që tashmë është afër 6.

Lexo edhe :  Përmbytjet/ Berisha akuza qeverisë: Përmbytën vendin për të vjedhur

Ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn, ka kërkuar që samiti i sotëm të zgjerojë rregullin 2G, i cili lejon hyrjen në vende publike, evente të brendshme dhe restorante vetëm për ata që janë të vaksinuar ose kuruar , në të gjithë territorin kombëtar (aktualisht është në fuqi në disa zona ndërsa shumica e tyre preferojnë 3G, e cila pranon edhe ata që kanë një test negativ). Një masë tjetër mund të jetë futja e 3G për të aksesuar transportin publik .

Në orët e fundit ka disa lëvizje. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, 436,000 njerëz morën një dozë të vaksinës të martën, duke përfshirë 300,000 doza të treta, numri më i lartë në tre muajt e fundit.


Të fundit

Kuvendi i Shqipërisë me dy kryeministra dhe dy kryetarë, valëvliten 2 flamujt!

Sot në Kuvendin e Shqipërisë do të mbahet mbledhja e përbashkët e Kuvendit të Kosovës dhe Kuvendit të Shqipërisë.Mbledhja...

Nis mbledhja e Kuvendeve/ Rama pret Kurtin me këngë popullore!

Kryeministri Edi Rama dhe Albin Kurti u takuan në oborrin e Parlamentit shqiptar. Ata u pritën me këngë dhe valle shqiptare. Më pas dy liderët...

Pena e artë që firmosi proklamatën e pavarësisë

Në vigjilie të 110-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, ditën që shënjoi historinë e një kombi, analisti Roland Qafoku ka ndarë një foto tepër të...

Aksident tragjik në autostradën Durrës-Tiranë, vdesin dy vajza, plagoset rëndë shoferi

Një aksident tragjik ka ndodhur mëngjesin e sotëm, ku kanë humbur jetën dy vajza dhe është plagosur rëndë shoferi 26-vjeçar. Sipas policisë, në orët e...

Do të ketë aksionere serbë në Portin e Durrësit? Alabbar: Kam disa partnerë nga…

Mohamed Alabbar ka mohuar akuzat se në kompaninë e tij, Eagle Hills që do të marrë përsipër ndërtimin e Portit të ri turistik të...

Lajme të tjera

Web TV