Balluku ultimatum për ujësjellësat: Jeni bërë bamirës, drejtor kthehu tani në zyrë dhe ndreqe!

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Qeveria ka nisur reformën e ujit që drejtohet nga ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë.

Belinda Balluku ishte pasditen e sotme në Elbasan për të diskutuar me kryebashkiakët e këtij qarku lidhur me reformën që do të ndërmarrim në sektorin e ujit, për të rritur cilësinë e shërbimit ndaj qytetarëve, por edhe për të përmirësuar performancën e ndërmarrjeve të Ujësjellës-Kanalizimeve. Ministrja kritikoi shifrat e paraqitura nga Ujësjellësi i Peqinit dhe Belshit.

Peqini në 2018-20 deklaronte 60.5% ndërkohë që sot ka arritur në 70.73%, pra ka një rritje të ujit të papaguar në 10%. Peqini si duket ka vendosur të bëhet bamirës dhe ka ngritur shifrën e ujit të papaguar apo humbjeve teknike.

Në Belsh kemi një problem shumë serioz, që duhet ta diskutojmë. Të gjitha deklarimet janë të rreme, sepse ju keni deklaruar që humbja juaj në 2018-20 ishte 16.5% dhe tani e keni shtuar pak e keni bërë 20%.

Kjo nuk ka shans të ndodhë, pasi nëse rrjeti është përfundimisht i ndërtuar rishtazi humbjet teknike duhet të jenë rreth 20%. Ju në 2018 para investimeve keni deklaruar 16% humbje, të njëjtat deklarata janë në të gjitha tabelat. Pra deklaratat tuaja nuk e vë në dyshim që nuk keni mendim të pasëm për të bërë këtë lloj deklarate.

Që ne të bëjmë reformën na duhet të kemi shifra të përafërta. E di që nuk matni as burimin as depon, por sikur e bëjnë të tjerët do ta bëni edhe ju dhe nuk do të vini më me këto shifra qesharake. Nuk po ju gjykoj apo akuzoj, por nuk keni bërë punën si duhet” tha ministrja.


Të fundit

Balluku ultimatum për ujësjellësat: Jeni bërë bamirës, drejtor kthehu tani në zyrë dhe ndreqe!

Qeveria ka nisur reformën e ujit që drejtohet nga ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë. Belinda Balluku ishte pasditen e sotme...

E tmerrshme/ Zbulohet varri masiv në Rusi me eshtrat e 675 fëmijëve, gjaku i tyre u përdor për…

Në një zbulim i tmerrshëm është bërë në Rusi nga një grup vullnetarësh, të cilët zbuluan një varr masiv nazist ku gjendeshin eshtrat e...

U aksidentua në krye të shërbimit, Gledis Nano viziton në spital policin e plagosur nga Bulqiza (Foto)

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Gledis Nano, i shoqëruar nga Drejtori i Departamentit për Sigurinë Publike Rebani Jaupi, së bashku me Drejtorin...

Zaev: Do të largohem nga Qeveria pas sigurimit të shumicës parlamentare

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev deklaroi të premten, më 19 nëntor, se mbetet i vendosur që të largohet nga drejtimi i ekzekutivit...

Me kallash e të maskuar, 3 persona kërcënojnë të rinjtë brenda lokalit në Milot

Disa të rinj qëndrojnë në ambientet e një lokali, kur papritur në derë futen tre persona të armatosur me kallash si dhe me maskë,...

Lajme të tjera

Web TV