Hëna humbet një copëz, zbulohet të jetë pranë Tokës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një asteroid shumë i vogël që rrotullohet rreth Tokës si një satelit mund të jetë një copëz e humbur e Hënës, sipas studiuesve të Universitetit të Arizonës.

Ai quhet Kamo’oalewa, një term nga Havai për trupat qiellorë, ka një diametër prej 40 metrash dhe mund të jetë shkëputur nga Hëna pas një përplasjeje të dhunshme të satelitit tonë me një asteroid.

I zbuluar në vitin 2016 falë observatorit Pan-STARRS në Havai, asteroidi është më i vogli, më i afërti dhe më i qëndrueshëm nga trupat qiellorë që rrotullohen si rreth planetit tonë ashtu edhe Diellit në të njëjtën kohë.

Për shkak të orbitës së tij, Kamo’oalewa mund të vëzhgohet nga Toka vetëm në prill dhe me vështirësi të jashtëzakonshme duke pasur parasysh se shkëlqimi i tij është 4,1 milionë herë më i dobët se ai i yllit më të zbehtë që syri i njeriut mund të shohë në një qiell të errët.


Të fundit

Hëna humbet një copëz, zbulohet të jetë pranë Tokës

Një asteroid shumë i vogël që rrotullohet rreth Tokës si një satelit mund të jetë një copëz e humbur...

Theu xhamat e komisariatit në Kukës dhe tentoi të dhunojë efektivët, në pranga 37-vjeçari

Një 37-vjeçar ka rënë në pranga pasi ka thyer xhamat e Komisariatit të Policisë Kukës. Sakaq, mësohet se J.H., gjatë shoqërimit ka kundërshtuar dhe ka...

Horror/ Serbi masakron me thikën e kuzhinës bashkëshorten shqiptare

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Innsbruck të Austrisë. Mediat e huaja raportojnë se një 59-vjeçar me origjinë serbe ka...

Veliaj përuron shkollën e 10-të për këtë semestër në Tiranë: Me hapësira dyfish më të mëdha për nxënësit

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi përuruan shkollën e 10-të, të ndërtuar nga e para,...

I vranë gruan e djalin 3 vjeç në 2002, shkodrani mbërrin në familjen e Mateos për ngushëllim: Do ngujohem këtu derisa autori të marrë...

Ngjarja e rëndë e së hënës ku u vra në mënyrë makabër 8 vjeçari në Fier ka tronditur mbarë opinionin publik. Cesk Simoni ka...

Lajme të tjera

Web TV