Ftohjet e fëmijëve, çfarë duhet dhe nuk duhet të bëni

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ftohja e fëmijëve vë në gatishmëri çdo nënë dhe baba. Sidomos kur janë shumë të vegjël, nuk di asnjëherë si të sillesh. Këshilla më e mirë është të kontaktoni gjithmonë me pediatrin që trajton foshnjën, sepse ai është i vetmi që mund të japë sugjerime se si të trajtohet çdo sëmundje.
Ftohja në fakt nuk është gjë tjetër veçse një infeksion i rrugëve të frymëmarrjes. Është një çrregullim tipik i fëmijëve: zakonisht në një vit ata mund ta marrin atë nga 6 deri në 10 herë, kundrejt një mesatare prej 2-4 herë tek të rriturit. Nuk ka kurë për ftohjet. Por zakonisht është një problem shëndetësor që largohet vetvetiu në një kohë të shkurtër, brenda 5-7 ditëve. Megjithatë, nëna dhe babi mund të ndërmarrin një sërë hapash për të lehtësuar simptomat e ftohjes.
Sot ju zbulojmë 5 gjëra për të bërë dhe 5 gjëra për të mos bërë duke ndjekur këshillat e SIP, Shoqëria Italiane e Pediatrisë.

Çfarë të bëni:
Po për larjet e hundës me tretësirë fiziologjike. Sepse ndihmojnë në eliminimin e mukusit, veçanërisht te subjektet e vogla që ende nuk dinë të fryjnë mirë hundën. Të kryhet para ngrënies dhe para gjumit.

Po për aerosol. Sepse avulli shkrin sekrecionet. Gjithsesi, ndiqni gjithmonë udhëzimet e mjekut tuaj dhe mos përdorni barna që nuk janë të përshkruara prej tij.

Po hidratimit. Fëmijët duhet të pinë shumë, veçanërisht pije të vakëta të cilat shërbejnë për të holluar mukozën, duke çliruar hundën.

Po për të pushuar. Fëmijët nuk i dërgojmë në kopsht apo shkollë, por i mbajmë në shtëpi për disa ditë. Gjithashtu për të mos përhapur infeksionin apo ekspozuar fëmijën, tashmë të dobësuar, ndaj viruseve apo baktereve të tjera.

Lexo edhe :  “Back to book”/Veliaj më të rinjtë: Krenar që po rikthehet kultura e leximit në Tiranë

Po për antipiretik. Por vetëm në rast temperature dhe duke ndjekur udhëzimet e mjekut.

Çfarë mos të bëni:

Jo spërkatjeve dhe pikave për hundë. Ato nuk përdoren kurrë tek fëmijët e vegjël.

Jo shurupeve mukolitikë. Nën 2 vjeç janë gjithmonë të ndaluara.

Jo lëngut të pulës. Është i mirë, por nuk ka asnjë provë shkencore për efektivitetin e tij.

Jo vitaminës C. Nëse merret në muajt para sezonit të ftohtë mund të zvogëlojë rrezikun dhe të lehtësojë simptomat. Por në fazën akute nuk ka asnjë provë shkencore mbi efektivitetin e saj.

Jo zinkut për të parandaluar ftohjet tek fëmijët ose për të parandaluar sëmundjen.

Burimi / https://www.donnad.it/


Të fundit

Ftohjet e fëmijëve, çfarë duhet dhe nuk duhet të bëni

Ftohja e fëmijëve vë në gatishmëri çdo nënë dhe baba. Sidomos kur janë shumë të vegjël, nuk di asnjëherë...

Stresi humb njeriun e dashur: Të kam borxh jetën, më ngjite emrin

Reperi i njohur Arkimed Lushaj ka humbur gjyshin e tij, Ali Mulaj. Lajmin e hidhur e ka bërë të ditur vetë reperi në ‘instastory’...

Pogradec/ U kapën duke transportuar 57 klandestinë, pranga dy të rinjve

Vijon operacioni policor i koduar “Perimetri”, ndërsa në pranga kanë rënë 2 persona, të cilët u kapën duke transportuar 57 emigrantë të paligjshëm. Ndërkohë...

Kenedi, vrasja e presidentit që mban shumë mistere

58 vjet më parë në Teksas u vra presidenti i Shteteve të Bashkuara John Kennedy. John Fitzgerald Kennedy, ishte 46 vjeç dhe ishte gjithashtu...

Kombinat/Gjendet pajetë në rrugë një 53-vjeçar, dyshimet e para

Nje 53-vjecar eshte gjetur i pajete sot ne rruge ne Kombinat. Ngjarja ndodhi rreth orës 06:30, në Kombinat, në trotuar është gjetur pa shenja...

Lajme të tjera

Web TV