Aksidenti në Bullgari, reagon Zaev: Në autobus ndodheshin maqedonas të nacionaliteteve të ndryshme, një serb dhe një nënshtetas belg

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ndodhet është nisur për në Bullgari, menjëherë sapo mësoi lajmin e aksidentit të autobusit me turistë maqedonas. Nga spital ku vizitoi të mbijetuarit e aksidentit, ai tregoi nacionalitetet e viktimave.

Sipas kryeministrit, shumica e qytetarëve janë nga Maqedonia e Veriut, por të ndarë në shumë nacionalitete, si dhe shtoi se një është qytetar nga Presheva e Serbisë.

“Shumica e viktimave janë nga Maqedonia e Veriut, më saktë nga Shkupi, por të nacionaliteteve të ndryshme. Gjithashtu në autobus ka qenë një shtetas nga Presheva dhe një nënshtetas belg.

Kërkoj nga ekspertët bullgarë të tregojnë shkaqet e aksidentit. Të mbijetuarit kanë përjetuar një tmerr të vërtetë dhe kjo reflektohet. I jam mirënjohës për angazhimin në hetim. I jemi mirënjohëse për ndihmën Bullgarisë”, tha Zaev.


Të fundit

SHBA-ja prezanton bombarduesin e ri bërthamor

Ashtu siç pritej, detajet specifike të kësaj fluturakeje kanë mbetur sekrete Forcat ajrore të Shteteve të Bashkuara kanë prezantuar bombarduesin...

“Dëshira” e Olsa Muhametit bëhet realitet! Bora Zemani rikthehet në “Për’puthen”

Bora Zemani i ka thënë “po” ftesës së Olsa Muhametit për t’u rikthyer sërish në “Për’puthen”. Lajmin e ka bërë me dije vetë moderatorja gjatë...

Fazën me eliminim direkt e hap sfida Holandë-SHBA, publikohen formacionet zyrtare

Holandë – SHBA është sfida e parë e fazës së 1/8-ave të “Katar 2022”, e cila nis në orën 16:00. Tashmë trajnerët respektive, holandezi...

Samiti i BE në Tiranë/ Policia rrethon zonën, protesta e PD nuk do lejohet në Bulevard

Fëmijë me prindërit duke ecur të shkujdesur përpara këtij posteri që paralajmëron mbajtjen e samit të BE-s, mbase pa e kuptuar se të martën...

Tronditëse: Zhduken dhjetëra fëmijë shqiptarë në Angli

BBC sapo ka publikuar një lajm të bujshëm për zhdukjen e 39 fëmijëve shqiptarë që kanë kaluar kanalin e La Manshit gjatë muajve të fundit...

Lajme të tjera

Web TV