Franko Nero, “Kalorësi” italian i kinemasë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ka luajtur në zhanre të ndryshme filmash, si lufta, aksioni, krimi, muzika dhe drama.

Ikonë e kinemasë italiane, ai tanimë ai është 80 vjeç. Ndërsa ka marrë përsipër të luajë gjithfarë rolesh, nga një kauboi në Perwndimin e egër e deri tek një romantik i dashuruar…

…Franco Nero është një aktor italian që ka luajtur në disa filma italianë dhe anglezë. Ai është më i njohur për rolin e tij kryesor të “Django” në filmin italian “Spaghetti Western” me të njëjtin emër. Nero ishte i prirur drejt aktrimit që në vitet e tij të adoleshencës. Fillimisht do të luante personazhe të parëndësishëm në filmat italianë. Roli i ‘Django’ ishte roli i tij i parë kryesor dhe u pranua gjerësisht nga publiku. Pas kësaj, ai u përfshi në filma të tillë si “Camelot”, “Mercenar”, “Beteja e Neretvës” dhe “Rrëfimet e një kapiteni policie”. Edhe pse mungesa e aftësisë së tij në gjuhën angleze fillimisht e kishte penguar rritjen e tij në anglisht. filma deri diku, Nero interpretoi gjatë viteve në disa filma të mirënjohur anglezë, si ‘Force 10 from Navarone’, ‘Enter the Ninja’ dhe ‘Die Hard 2’.
Personaliteti i tij simpatik e ndihmoi të fitonte zemrat e aspektatorit. Nero ka luajtur në zhanre të ndryshme filmash, si lufta, aksioni, krimi, muzika dhe drama.
Franco Nero është një filantrop dhe është i lidhur me disa organizata bamirësie. Republika Italiane i dha Franco Neron titullin “Kalorës”, për nder të aftësive të tij artistike. Nero vazhdon të jetë aktiv në industrinë e argëtimit.

Jeta e hershme
Franco Nero lindi Francesco Clemente Giuseppe Sparanero, më 23 nëntor 1941, në San Prospero Parmense, Itali. Babai i tij ishte një rreshter policie në Itali. Neroni e kaloi fëmijërinë në Bedonia dhe Milano. Nuk dihet shumë për prindërit e tij.
Gjatë viteve të adoleshencës, Nero tregoi një prirje serioze drejt aktrimit. Ai ishte aktiv në shfaqjet shkollore. Ai studioi ekonominë dhe tregtinë për një periudhë të shkurtër. Më vonë ai u stërvit për teatër në ‘Piccolo Teatro di Milano’. Para se të hynte në fushën e filmave, Nero xhongloi me disa punë të tjera. Punoi dhe si fotograf për një periudhë të shkurtër kohe.

Karriera
Në vitin 1962, pwr Franko Neron filloi karrierën e tij në filma me një rol të vogël në dramën italiane ‘Pelle viva’.
Në vitin 1965 ai interpretoi role të vogla në disa filma të tjerë, si ‘I Knew Her Well’ dhe ‘Wild, Wild Planet’. ‘
Në vitin 1966, Nero luajti rolin e tij të parë kryesor në filmin italian “Spaghetti Western” “Django”. Ai u drejtua nga Sergio Corbucci. Filmi e shfaqi atë në rolin titullar të ‘Django’, një vagabond, i cili u shfaq duke përdorur dhunën për të bërë rrugën e tij. Nero performoi shkëlqyeshëm pjesën. Ishte një përparim i madh në karrierën e tij.
Në vitin 1966, Nero luajti role kryesore edhe në disa filma të tjerë, si “Koha e masakrës” dhe “Syri i tretë”. Shumica e filmave të tij ishin të zhanrit të krimit dhe horrorit. Në të njëjtin vit, ai publikoi filmin e tij të parë amerikan, “Bible: In the Beginning…” Filmi e shfaqi atë si “Abel”, djali i “Adamit” dhe “Evës”.
Në vitin 1967, Nero luajti rolin e “Lancelot” në komedinë muzikore-dramë amerikane “Camelot”. Ishte një sukses i madh dhe e ndihmoi Neron të largohej nga zhanri i krimit. Performanca e tij në film i solli Neronit një nominim për çmimin “Golden Globe Award” për “Ardhja më premtuese”.
Në vitin 1968, Nero luajti ‘Kapiten Bellodi’ në thrillerin e krimit ‘Dita e bufit’. Në të njëjtin vit, ai luajti një mercenar të pangopur, ‘Sergei Kowalski’ në filmin ‘The Mercenary’. Në vitin 1969, Nero luajti në filmi i luftës jugosllave “Beteja e Neretvës”.
Në vitin 1970, ai luajti rolin e një cigani në dramën britanike “Virgjëresha dhe Cigani”.
Në vitin 1971 luajti “Deputy DA Traini” në filmin kriminal italian “Rrëfimet e një kapiteni policie”.
Franco Nero fitoi çmimin “Italian” si dhe çmimin “Golden Globe’ për ‘Aktorin më të Mirë’ për interpretimin e tij në filmin “Rrëfimet e një kapiteni policie”.
Në vitin 1978, Franco Nero u shfaq në filmin britanik të luftës “Forca 10 from Navarone”.
Në vitin 1980, ai u shfaq si “Hakim” në komedinë “Njeriu me fytyrën e Bogartit”.
Në vitin 1981, Nero luajti rolin e “Cole” në filmin “Cole”, filmi amerikan i ninjave ‘Enter the Ninja’ Ky ishte një film shumë i suksesshëm dhe krijoi një interes publik për filmat me ninja.
Në vitin 1982, Nero luajti rolin e ‘John Reed’, një gazetar komunist revolucionar, në filmin ‘Red Bells’ Ai luajti të njëjtin rol në vazhdimin e filmit, ‘Red Bells II’ në 1983.
Në 1987, Nero luajti rolin e ‘Django’ edhe një herë, në vazhdimin e pjesës së parë, ‘Django Strikes Again’.
Në vitin 1990, ai u shfaq si ‘Gjeneral Ramon Esperanza’ në filmin ‘Die Hard 2’.
Në vitet 1990, Nero u shfaq edhe në disa seri televizive. Disa prej tyre ishin “Unaza e Dragoit”, “Kthimi i Sandokanit”, “Zonja e pikturuar” dhe “Shkretëtira e zjarrit”. Në vitin 1996, ai luajti “Adolfo Cavani” në thrillerin britanik “The Inno”.

Lexo edhe :  Vrasja e 8-vjeçarit/ Nëna e Mateos denoncon të afërmen, deklarata e saj e njëjtë me Çalamanin

Jeta personale
Franco Nero është gjithashtu i njohur për lidhjet e tij me familjen Redgrave dhe ka pasur një marrëdhënie të gjatë me Vanessa Redgrave, e cila filloi gjatë xhirimeve të filmit “Camelot”. Përfshirja e tij romantike me aktoren angleze Vanessa Redgrave filloi në vitin 1966. Në vitin 1969, ata patën një djalë, Carlo Gabriel Redgrave Sparanero, – i njohur profesionalisht si Carlo Gabriel Nero, – një skenarist dhe regjisor.
Pas ndarjes për shumë vite, gjatë të cilave ata të dy kishin lidhje me njerëz të tjerë, ata u ribashkuan dhe u martuan më 31 dhjetor 2006. Carlo Nero drejtoi Redgrave në përshtatjen kinematografike të shfaqjes së “Wallace Shawn The Fever”.


Të fundit

Franko Nero, “Kalorësi” italian i kinemasë

Ka luajtur në zhanre të ndryshme filmash, si lufta, aksioni, krimi, muzika dhe drama. Ikonë e kinemasë italiane, ai tanimë...

Vrau pronarin e një gomisterie në Tiranë, kapet pas 7 vitesh në kërkim ish-agjenti i SHISH

Pas 7 vitesh në kërkim për vrasje, Policia ka bërë të mundur sot arrestimin e ish-agjentit të SHISH, Xhevahir Mzhika. 51-vjeçari Mzhika u kap...

Humbi të bijën në aksidentin tragjik në Bullgari, politikani shqiptar prek me fjalët

Sumeja Brava, 27 vjeçe është një nga viktimat e aksidentit tragjik në Bullgari. Ajo është vajza e politikanit të njohur në Maqedoni të Veriut,...

29 nëntor 1944/ Tërhiqen nazistët, brigadat partizane marrin Shkodrën

Nga Leonard Veizi Mesnata ishte lënë prapa, ndërsa partizanët e Brigadës XXII Sulmuese shkelnin mbi gjakun dhe trupat e ushtarëve gjermanë që kishin mbetur të...

Familjarët e Mateos kontroll në banesën e Klodian Çalamanit: Nuk ka vepruar i vetëm

Familjarët e Mateos së vogël, që u vra nga fqinji i tij kërkojnë drejtësi. Pas dyshimeve të forta që u bënë publike dje në emisionin...

Lajme të tjera

Web TV