Ferdinand Xhaferraj bën deklaratën e fortë: Mandatet i dogjëm prej Sali Berishës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Deputeti i Partisë Demokratike Ferdinand Xhaferraj deklaron se PD hoqi dorë nga mandatet në vitin 2018 dhe nuk u fut në zgjedhjet lokale të vitit 2019 për shkak të Sali Berishës. I ftuar në emsionin Dekalog të gazetarit Roland Qafoku, Xhaferraj tha se Berisha ishte ai që hodhi i pari idenë dhe imponoi më pas heqjen dorë nga mandatet e deputetëve duke sjellë një faturë të rëndë për Partinë Demokratike. Më poshtë, një pjesë nga biseda me Ferdinand Xhaferrajn.

Si ka qenë e vërteta e djegies së mandateve? Sa ka ndikuar zoti Beriha?

Problemi që e ka rënduar PD ka qenë djegia e manbdateve edhe bojkoti i zgjedhjeve lokale. Këto kanë patur faturë. Janë marrë në kontekstin kohor të atëhershëm për vetë problematikën që kishin dhe kjo loja që bëhet me akuzat për djegien e mandateve dhe bojkotimin e zgjedhjeve lokale më kujton një dilemë shumë të madhe filozofike. Është dikush në tarracë dhe hedh një vazo nga kati i 11-të. Dikush që është në katin e pestë e shtyn vazon. Kush e ka fajin, ai që e hodhi në tarracë apo ai që e shtyu në katin e pestë? Mua Basha mund të më dalë në katin e pestë. Se kush ka qenë në tarracë që ka lançuar për herë të parë problematikën e djegies së mandateve hajde ta diskutojmë.

Ju jeni duke thënë që PD hoqi dorë nga mandatet prej zotit Berisha?

Kush e ka lançuar në fillim? Prandaj mbetet dilemë filozofike. Më troç se kaq nuk flitet. Zoti Basha kur doli para një jave në një konferencë që mbajti qendrim zyrtar në lidhje me situatën u shpreh që unë kam patur imponim të fortë nga zoti Berisha për djegien e mandateve dhe bojkotin e zgjedhjeve lokale.

Lexo edhe :  Gjiknuri komenton deklaratat e Metës: Po përcakton të ardhmen e tij politike në dinamikën e re brenda opozitës

Berisha ka thënë që unë kam qenë kundër.

Po kush e ka lançuar në fillim? Pra e vendosim në katin e 11-të në tarracë. Tani Basha është në katin e pestë.

Mund ta ketë thënë pro vendimi është marrë nga Basha dhe është diskutuar në strukturat e partisë.

Ne nuk marrim përsipër të themi ato që nuk dimë. Ne marrim përsipër të themi atë që dimë. Për herë të parë e ka thënë zoti Berisha. Fakti është që i pari idenë e djegies së mandate e ka hedhur zoti Berisha. Kjo është pranuar edhe vetë prej tij. Kemi më pas një vendimmarrje të Bashës. Unë do ta quaja legjitime dhe do t’i jepja kredite si zotit Berisha dhe të gjithë të tjerëve nëse do flasin në atë konteks kohor. Kanë kalaur katër vite, i vetmi variabël ndërhyrës që ka prodhuar këtë situatë sot është shpallja non grata e zotit Berisha. Shkaku është ky. Basha po përdoret si instrument sulmi për të kamufluar shkakun. Shkaku është përplasja non grata me zotin Berisha.

 

 


Të fundit

Ferdinand Xhaferraj bën deklaratën e fortë: Mandatet i dogjëm prej Sali Berishës

Deputeti i Partisë Demokratike Ferdinand Xhaferraj deklaron se PD hoqi dorë nga mandatet në vitin 2018 dhe nuk u...

Pagoi 300 euro, u dëmshpërblye me 30 mijë euro/ SIGAL UNIQA i përgjigjet në kohë qytetarit në Durrës

Misioni i një kompanie sigurimesh është të paguajë dëmet. SIGAL UNIQA, duke qenë pjesë e një grupi gjigand sigurimesh në Europën Qendrore dhe Lindore,...

Aksidenti tragjik në Bullgari/ Flet çifti i aksidentuar: Dëgjuam njerëzit duke bërtitur, kishte shumë fëmijë!

Jo vetëm familjarë e të afërm, por të gjithë shqiptarët mbajnë sot zi për viktimat e aksidentit tragjik që ndodhi një ditë më parë...

‘Open Balkan’ mbahet sot në Beograd, Rama merr pjesë online

Sot do të zhvillohet konferenca e radhës ‘Ballkani i Hapur”. Mbledhja pritet të mbahet në parlamentin Serb Beograd, ku do të marrin pjesë edhe...

Po transportonin 30 kallëpe me lëndë eksplozive C-4, arrestohen dy trafikantët në Milot

Dy persona kanë rënë në prangat e Policisë ditën e sotme në Milot, pasi u kapën duke transportuar 30 kallëpe eksploziv C-4 dhe 17...

Lajme të tjera

Web TV