Mbledhja e Qeverisë/ Kushi: Teksti i abetares do të jetë i unifikuar në të gjithë Shqipërinë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi bëri me dije sot se është vendosur që në të gjitha shkollat në vend do të ketë vetëm një tekst të unifikuar të librit të abetares.

“Morëm një vendim të rëndësishëm që lidhet me përjashtimin nga procedura e përzgjedhjes së mësuesve në bazë shkolle të tekstit të abetares. Në arsimin parauniversitar, për çdo lëndë kemi tekste alternative dhe mësuesit në çdo shkollë mblidhen dhe zgjedhin një nga tekstet e miratuara. Kemi vendosur të përjashtohet kjo procedurë teksti për abetaren. Kjo na ndihmon të kemi një qasje dhe metodologji të njëjtë kudo. Ne do punojmë për këtë projekt, një gjuhë një abetare dhe në fillim të vitit shkollor 2022-2023, të gjithë vogëlushët të kenë të njëjtën abetare”, tha ajo.


Të fundit

Mbledhja e Qeverisë/ Kushi: Teksti i abetares do të jetë i unifikuar në të gjithë Shqipërinë

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi bëri me dije sot se është vendosur që në të gjitha shkollat në vend...

Tragjedia në Bullgari/ Parlamenti Europian mban 1 minutë heshtje për 46 personat që humbën jetën

Parlamenti Europian ka mbajtur një minutë heshtje në nder të viktimave të tragjedisë së një ditë më parë me 46 të vdekur në Bullgari. Deputetët...

“Vizita e Enverit te shtëpia e xhaxhait të nënës sime, Myslym Pezës, ku ai tha për mua… “/ Kujtimet e panjohura të ish-gazetarit të...

Nga Bashkim Trenova Pjesa e tridhjetë e shtatë Publikohen kujtimet e gazetarit, publicistit, përkthyesit, studiuesit, shkrimtarit, dramaturgut dhe diplomatit të njohur, Bashkim Trenova, i cili pasi...

Veliaj për gjyqin me Bashën: Halli i vetëm i Lulit është të sqarojë nëse ka 4 apo 5 vila

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj nga Kombinati ku përuroi qendrën e re komunitare “Të qëndrojmë së bashku” tregoi se një gazetar e...

Rama bën ndryshime në qeveri, ja kush ikën dhe vjen

Kryeministri Edi Rama ka firmosur sërish lëvizje në qeveri. Në mbledhjen e sotme është liruar nga detyra Albert Nikolla dhe në vendin e tij si...

Lajme të tjera

Web TV