Forumi i Inteligjencës dhe Sigurisë/ Balla nga Uashingtoni: Shqipëria, partner strategjik i SHBA-ve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kreu i Grupit Parlamentar i Partisë Socialiste, Taulant Balla prej dy ditësh ndodhet në Uashington në Forumin e Demokracisë. Me një video në Twitter, Balla shkruan se ditën e sotme u mbajt forumi i Inteligjencës dhe sigurisë ku u diskutuan çështje të rëndësishme të politikave të sigurisë si sulmet kibernetike, pastrimi i parave etj.

Balla shton më tej se marrëdhëniet shumë të mira mes Shqipërisë dhe SHBA, duhet t’i konkretizojmë edhe në shkëmbime dhe bashkëpunim më të ngushtë mes Kongresit Amerikan dhe Kuvendit të Shqipërisë.

“Një mundësi e mirë për të intensifikuar kontaktet me anëtarë të Kongresit për të diskutuar për sfidat me sulmet kibernetike, luftën kundër pastrimit të parave dhe trafiqet. Kjo ishte një mundësi për të ndarë eksperienca më të mira dhe për të intensifikuar marrëdhëniet që u ndërprenë për shkak të pandemisë.

Jam krenar që Shqipëria është një partner strategjik i SHBA-ve. Marrëdhëniet mes dy qeverive, parlamenteve duhet të shoqërohen edhe me investime ekonomike. Kompani të mëdha amerikane po investojnë për sigurimin e energjisë siç është HEC-i i Skavicës”- u shpreh ai.

Të fundit

I keni ditur më parë? Njihuni me karakteristikat më toksike të shenjës së Peshqve

Peshqit janë shenja e fundit e zodiakut dhe njëkohësisht më e ndjeshmja. Por çfarë e bën këtë shenjë toksike? Çfarë...

Kërkon t’i shpëtojë eliminimit, Sara vishet si mashkull dhe propozon për martesë…

Sara Gjordeni ka gjetur një mënyrë interesante që të bëjë për vete publikun dhe për t’i shpëtuar eliminimit. Ajo është veshur si mashkull, ka kapur...

Nga banorët e rinj, deri te çiftet e shtëpisë, gazetarja analizon gjithçka mbi “BBV3”

Gazetarja Klotilda Harka ishte e ftuar sot në një emision televiziv për një analizë mbi “Big Brother Vip 3”, banorët dhe situatat e krijuara...

Ja si të ruani shëndetin në një mjedis pune toksik

Ishte argëtuese, derisa nuk ishte. Kur filloi punën e tij të re, Gareth ishte duke qeshur, kompania e tij po bënte gjëra emocionuese, ai...

E bujshme nga gazeta gjermane “Bild”, Bayern i beson pankinën ish-trajnerit të Realit

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Lajme të tjera

Web TV