Nipi i princit që u përpoq të vriste Hitlerin kërkon kthimin e tokës së tij të ‘vjedhur’

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një pasardhës i një princi gjerman ka ngritur një betejë ligjore kundër Berlinit për të rimarrë pronën e “vjedhur” nga shefi i SS, Heinrich Himmler, pasi gjyshi i tij ndihmoi në një komplot për të vrarë Adolf Hitlerin.

Familja e Princit Friedrich zu Solms-Baruth V ka zhvilluar një betejë ligjore 30-vjeçare për të rikthyer tokën në shtetin gjerman lindor të Brandenburgut. Ai pretendon se u kap nga nazistët për shkak të rolit kryesor të babait të tij në komplotin e korrikut 1944 për të vrarë Hitlerin, i njohur si ‘Operacioni Valkyrie’ dhe që përfshin shumë njerëz të lartë.

Autoritetet gjermane kanë hezituar të pranojnë të drejtën e familjes, duke argumentuar se pasuria ose iu dorëzua vullnetarisht regjimit nazist ose u konfiskua nga autoritetet e Gjermanisë Lindore sipas një programi të reformës së tokës shumë kohë pas Luftës së Dytë Botërore. Princi Friedrich, megjithatë, akuzon autoritetet gjermane për fshehjen e krimeve naziste.

“Është e padrejtë që prona e familjes sime mbetet e sekuestruar nga shteti gjerman, i cili preferon të mbështesë torturat, vrasjet dhe vjedhjet nga një regjim i pranuar gjerësisht si një nga më të këqijtë dhe më të korruptuarit në historinë moderne,” tha ai për Times of Israel.

Solms-Baruth V beson se rasti i tij mund t’i hapë rrugën viktimave të tjera të nazistëve, përfshirë hebrenjtë gjermanë, të cilët kërkojnë t’i kthehen pronat e vjedhura nga regjimi. Rasti i tij, thotë ai, mund të jetë një provë për të parë nëse Gjermania moderne “nxorri vërtet mësime nga e kaluara e saj e errët”.

Ai pohon se gjyshi i tij kishte një urrejtje prej kohësh ndaj Hitlerit dhe ishte “plotësisht kundër” tij “edhe para se të vinte në pushtet”. Prona e Brandenburgut ofroi “mbulesën e përsosur” për një terren takimi për komplotistët anti-nazistë të grushtit të shtetit të vitit 1944, shtoi ai.

Lexo edhe :  Colella drejt largimit nga Partizani, Demat hedhin sytë tek teknikët kroatë për pankinën

Hulumtimi nga ish-deputeti britanik Rupert Allason konfirmoi se pasuria ishte “selia e përgatitjeve” për komplotin e korrikut, theksoi Friedrich. Kur grushti i shtetit dështoi, gjyshi i tij u torturua nga policia sekrete e Gestapos dhe u detyrua të firmoste letrat për të dorëzuar pasurinë.

Autoritetet gjermane kanë hedhur poshtë provat e paraqitura nga familja, duke përfshirë dëshminë me shkrim nga një tjetër komplotist i Operacionit Valkyrie, i cili i mbijetoi goditjes naziste. Princi i tha Times of Israel se ideja që dorëzimi i tokës të ishte i ligjshëm ishte “jashtëzakonisht cinike dhe absurde”.

Familja planifikon t’i drejtohet Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut nëse shterohen mundësitë ligjore në Gjermani. Mendohet se ka nga 10,000 deri në 20,000 raste të ngjashme në arkivat e kthimit në Gjermani.

Të fundit

Tmerrohen banorët e Freskut në Tiranë, helikopteri u hedh një lëndë të paidentifikuar

Pasditen e sotme në zonën e Freskut në Tiranë, banorët e zonës janë alarmuar nga një ndodhi aspak e...

Berisha: Zhvillimi për çështjen “McGonigal”, detyroi Ramën të bënte draftin për Kosovën

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se drafti që kreu i qeverisë Edi Rama prezantoi sot për Kosovën është i hartuar në Serbi. Gjatë një interviste në...

VIDEO/ Benzema prezantohet në mënyrë spektakolare tek Al-Ittihad mes 60 mijë tifozëve

Pamjet e para të Karim Benzemas me fanellën e Al-Ittihad janë mbresëlënese. Sulmuesi francez u prezantua para tifozëve në fushë në “King Abdullah Sports...

Rubini më i madh dhe më i vlefshëm ndonjëherë shitet në ankand, ja sa kushtoi ai

Një rubin 55,22 karatësh është bërë guri më e madh dhe më i vlefshëm i këtij lloji që është shitur ndonjëherë në ankand, duke...

Analiza e VOA: Mike Pence sfidon Trump për të qenë kandidat i republikanëve

Këtë javë disa republikanë kanë shpallur kandidaturën për president në përpjekje për të penguar ish-Presidentin Donald Trump që të marrë emërimin e Partisë Republikane...

Lajme të tjera

Web TV