Rama inspekton situatën në grykëderdhjen e Vjosës: Investimet në argjinatura minimizuan dëmin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, ministrja e Bujqësisë Frida Krifca dhe drejtuesin politik të qarkut të Fierit Taulant Balla vizitoi sot grykëderdhjen e Vjosës për të parë nga afër situatën pas pushimit të reshjeve të shiut.

Ndërsa inspektonte nga afër situatën, kreu i qeverisë u shpreh se investimet në argjinaturat e reja dhe mirëmbajtja e sistemit të kullimit bënë që dëmi të minimizohet. Po ashtu, siç u shpreh Rama, ministrat dhe drejtori i Emergjencave Civile Haki Çako edhe tërheqja e ujërave nga fushat këtë vit ka ndodhur në kohë rekord.

“Në 72 orët e fundit është bërë një punë fantastike, gjërat janë më së miri po të kemi parasysh ku ishim. Shiu deri para ca vitesh dilte në qendrën e Fierit dhe këtu përmbyste gjithë dynjanë. Sot nuk është prekur as Darzeza. Duhet të shohim çfarë duhet përmirësuar akoma me argjiaturën këtu që gjërat të vihen në vijë…”

Sa i përket familjeve të përmbytura, që ishin diku tek 30 të tilla, kreu i qeverisë tha se ato ndodhen brenda rrezes së lumit dhe se duhen zhvendosur në banesa sociale.

“Nuk mund të rrihet tek këmbët e urave dhe tek bregu i lumit..”

Të fundit

Leipzig triumfon ndaj Frankfurt dhe fiton Kupën e Gjermanisë në vitin e dytë radhazi

Leizpigu për të dytin vit radhazi fitues i Kupës së Gjermanisë. Klubi gjerman në pronësi të markës së famshme...

Basha: U tërhoqa se nuk doja luftë, PD do të bëjë ndryshimin me mbështetjen e SHBA

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë në Lezhë, ku është shprehur se tërheqja e tij nga politika, u bë...

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Është rritur numri i të plagosurve nga aksidenti i rëndë i regjistruar mbrëmjen e sotme në Rrugën e Kombit në zonën e Rrëshenit ku...

Rrëzohet te Mali i Robit, humb jetën turistja polake

Një shtetase polake 83-vjeçare në afërsi të një hoteli në Kavajë është rrezuar aksidentalisht në trotuar dhe për pasojë ka humbur jetën. Pas rrëzimit në...

Tjetër “divorc” tek Los Blancos, Hazard do të largohet nga klubi në fundin e këtij sezoni

Në një ditë me lamtumirë “yjesh”, surpriza vjen nga Spanja: Eden Hazard largohet nga Reali i Madridit. Marco Asensio ishte i pari, më pas...

Lajme të tjera

Web TV