Gjykata Europiane detyron të gjitha vendet e BE të njohin si familje prindërit e së njëjtës gjini

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjykata e lartë e BE-së ka vendosur që prindërit e të njëjtit seks dhe fëmijët e tyre duhet të njihen si familje me të drejta të plota në të gjitha shtetet anëtare.

Në një vendim historik të martën, Gjykata Evropiane e Drejtësisë tha se nëse një vend pranon një marrëdhënie prindërore me një fëmijë, atëherë çdo shtet anëtar duhet të bëjë të njëjtën gjë për të garantuar të drejtën e fëmijës për lëvizje të lirë.

Çështja doli përpara gjykatës pasi autoritetet bullgare refuzuan t’i jepnin një certifikatë lindjeje vajzës së porsalindur të një çifti të të njëjtit seks me bazën se një fëmijë nuk mund të ketë dy nëna.

Bullgarja Kalina Ivanova dhe Jane Jones e lindur në Gjibraltar janë të dyja të regjistruara si nënat e Sarës, e cila ka lindur në Spanjë në vitin 2019.

Por, asnjë prej prindërve nuk janë me origjinë spanjolle, që do të thotë se shtetësia në atë vend nuk lejohet dhe sipas Aktit të Kombësisë Britanike të vitit 1981, Jones nuk mund t’ia transferojë nënshtetësinë britanike vajzës së saj, pasi ajo ka lindur në Gjibraltar, shkruan gazeta shqip.

Mbi këtë bazë, Ivanova kërkoi nënshtetësinë bullgare për fëmijën e saj, e cila më pas u refuzua që nga martesat dhe partneritetet e të njëjtit seks dhe nuk u njoh ligjërisht në Bullgari.

Si rezultat, Sara mbeti pa shtetësisë, pa mundësi të largohej nga vendi i banimit të familjes së saj, Spanja, si dhe pa dokumente personale, duke kufizuar kështu aksesin e saj në arsim, kujdes shëndetësor dhe sigurime shoqërore.

Gjykata Europiane e Drejtësisë vendosi gjithashtu që fëmijës t’i lëshohej një pasaportë bullgare dhe çështja nuk mund të apelohet.

Të fundit

“Gati për të mirëpritur gjithë botën”, Rama për turizmin: Po ngjitemi gjithnjë e më lart

Kryeministri Edi Rama ka vlerësuar se Shqipëria po përmirësohet sa i përket turizmit. Ndërsa krahason rezultatet me vitin 2019, Rama...

Taksa e pronës, sa do rritet detyrimi për bizneset e qytetarët?

Taksa e banesës, që do të nisë të aplikohet prej 2026, do të rrisë detyrimin për qytetarët dhe për bizneset. Llogaritja e saj do të...

UNICEF: Çdo dhjetë minuta një fëmijë vritet ose plagoset në Gaza

Fëmijët në Gaza janë bërë imazhi i luftës së vazhdueshme pasi rrëfimet e tyre nxjerrin në pah pasojat e konfliktit, sipas një zyrtareje të...

Pse Mitsotakis kandidoi Belerin për eurodeputet? Mediat greke zbardhin prapaskenat

Një ditë pas publikimit të lajmit për kandidimin e Fredi Belerit nga partia “Demokracia e Re” për zgjedhjet europiane të 9 qershorit, mediat greke...

Olaf Scholz takohet me Xi Jinping, dy liderët bëjnë thirrje për bashkëpunim

Në fillim të takimit me kancelarin Scholz, presidenti kinez Xi Jinping bëri thirrje për bashkëpunim të ngushtë mes dy vendeve. Së bashku, ne mund...

Lajme të tjera

Web TV