Me 76 vota PRO, Kuvendi miraton ligjin për krijimin e Agjencisë së Mbikqyrjes Policore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Krijohet Agjencia e Mbikqyrjes Policore. Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar me 76 vota pro projektligjin “Për Agjencinë e Mbikëqyrjes Policore”, një emërtesë që zëvendëson strukturën aktuale të SHÇBA (Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat).

Nisma ligjore mori mbështetjen e mazhorancës dhe pati një konsultim të gjatë në grupet e punës me Komisionet Parlamentare dhe grupet e tjera të interesit. Ajo është pjesë e paketës ligjore për reformimin e strukturave të sigurisë, për t’i sjellë ato në standardet më të mira europiane.

“Një element tejet i rëndësishëm që u shtohet nevojave për një reformim rrënjësor të SHÇBA, lidhet me rekomandimet e partnerëve tanë ndërkombëtarë në fushën e rendit dhe sigurisë, dhe kryesisht rëndësia për t’u përputhur me standardet e EPAC-ut – (European Partnership Against Corruption). P/ligji për Agjencinë është hartuar në bashkëpunim të ngushtë me ICITAP-in.

Ai ka kaluar gjithashtu në procesin e konsultimit publik, gjatë të cilin janë përfshirë institucione të ndryshme, subjekte të ligjit, por edhe partnerë ndërkombëtarë që asistojnë në fushën e rendit dhe sigurisë publike”, u shpreh ministri Bledi Çuçi.

Disa nga synimet kryesore të ligjit janë reformimi i Shërbimit, si një Agjenci inteligjente për të luftuar korrupsionin; transformimi i drejt një modeli më demokratik e institucional, rritja e kapaciteteve të shërbimit për një qasje pro-aktive ndaj fenomeneve korruptive të subjekteve të shërbimit.

Ndër risitë e ligjit është kalimi i Agjencisë në një strukturë civile, pra “zhveshja” nga gradat, duke shmangur konfliktin e interesit me subjektet që mbikëqyr.

Gjithashtu kryerja e procesit të ekzaminimit poligrafik, që  ka lindur si detyrim, pasi në ligjin “Për organizimin dhe funksionimin e institucioneve për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar”, është parashikuar së një nga fazat e rekrutimi të personelit të BKH-së është edhe ekzaminimi poligrafik. Ky ka qenë një projekt i financuar nga ambasada e USA nëpërmjet Program të ICITAP për trajnimin e personelit prej 5 ekspertësh, që duhet të atashoheshin pranë SHÇBA-së.

Lexo edhe :  Putin 'i dëshpëruar' për të dërguar rusët në luftë, mund të mbyllë kufijtë e vendit

Çfarë është Agjencia e Mbikqyrjes Policore


Subjekte që do të hetohen nga agjencia do të jenë edhe Garda e Republikës edhe Shërbimi Zjarrfikës. Por Policia e Shtetit ngelet edhe struktura më e madhe, dhe me impaktin më të madh në radhët e komunitetit.

Emërimi i Drejtorit të Përgjithshëm të Agjencisë do të bëhet nga Kryeministri, shkruan neësbomb.al. Kjo synon ta bëjë agjencinë më të pranueshme në funksion të mbikëqyrjes, më të paanshme, më transparente dhe objektive në perceptimin e publikut dhe jo vetëm.

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore do të ketë më shumë kompetenca se sa SHÇBA. Konkretisht, Agjencia ka si objekt parandalimin, zbulimin dhe hetimin e shkeljeve administrative dhe veprave penale në polici dhe gardë, inspektimin, shqyrtimin dhe trajtimin e ankesave, procesin e Vetingut në polici si dhe verifikimin e punonjësve mbi plotësimin e kushteve për pajisjen me certifikatë sigurie.

Të fundit

Duhet plan i zgjuar gjithëpërfshirës për reduktimin e pabarazisë dhe uljen e inflacionit

Nga Eduart Gjokutaj Një gjetje kryesore e përmendur si politika gjithëpërfshirëse më e mirë për të reduktuar pabarazinë në të...

NATO ‘izolon’ kufirin me 2 avionët luftarakë pas shpërthimeve në Nord Stream

Të fshehur nën e aeroportit të Bornholm qëndrojnë dy avionë luftarakë F-16 dhe jo pa arsye. Avionët shërbejnë si mburoja e NATO-s në Detin...

Nord Stream/ Gazetari: Rusia pret tubacionet nënujore të Britanisë

Një prezantues i televizionit shtetëror rus ka kërcënuar se do të sabotohen kabllot dhe tubacionet kryesore britanike nënujore vetëm disa ditë pas shpërthimeve në...

DASH: Marrëveshja e Serbisë me Rusinë është e gabuar  

Departamenti Amerikan i Shtetit reagoi pas vendimit të Serbisë për të njehsuar politikën e jashtme me Rusinë, duke e cilësuar këtë vendim si thjesht...

Meta: Ndërtimet pa leje nuk janë të rastësishme

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka folur i prerë në raport me kryeministrin Edi Rama duke thënë se nuk do të ketë...

Lajme të tjera

Web TV