Në kërkim banda e arkeologëve/ Grabitën vepra arti në Maqedoni, ja lidhja me Shqipërinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Interpoli është vënë në kërkim të një bande grabitësish, të cilët kanë vjedhur vepra arti të trashëgimisë kulturore në Manastir dhe në Tetovë.

Deri më tani policia ka identifikuar disa persona, të cilët kanë rënë në pranga, ndërkohë që Interpli i këkron autoriteteve shqiptare që të bahskëpunojnë , pasi dyshohet se kjo bandë ka lidhje edhe në Shqipëri.

Të arrestuar janë: Kolë Talevski, Dobre Risteski, Gogji Petrovski, Nikol Dimce, Zlatko Kostovski, Stojan Kostovski dhe Peco Mickovski që po përballen me akuzat e shoqërimit kriminal dhe eksportit të veprave të rralla dhe dëmtimit të tyre.

Këta persona kanë vizituar kishat dhe manastiret, por edhe kanë kryer matje dhe gërmime për objekte arkeologjike.


Të fundit

Loredana thumbon Serbet, “Kurrë mos u ngatërroni me shqiptarët”

Këngëtarja Loredana Zefi ka treguar mbështetjen e saj për shqiptart që janë pjesë e skuadrës zvicerane që u përball një...

Moti merr kthesë. Çfarë pritet nga nesër

Kushtet e paqëndrueshme atmosferike do të dominojnë të gjithë vendin tonë për gjatë gjithë 24 orëshit, duke sjellë në territor vranësira të shumta të...

Arjan Çani thyen heshtjen, flet për herë të parë pas largimit nga Tv Klan

Lajmi se emisioni i së premtes “Zonë e Lirë”, nuk do të transmetohet më në Tv Klan bëri shumë bujë para pak muajsh. Kjo...

Greqia nuk gjen qetësi/ Një tjetër tërmet godet zonën e Tilos, ja sa është magnituda

Një tërmet me magnitudë 3.8 ballë të shkallës Rihter ka tronditur Greqinë. Tërmeti është regjistruar  në orën 15:14 në zonën detare në jugperëndim të Tilos...

Veliaj: Lajm i mirë biletimi elektronik! Krijimi i sistemit të koordinuar të transportit

Lëvizshmëria dhe sfidat aktuale të qarkullimit në kryeqytet, por edhe perspektivat e mobilitetit alternativ, ishin fokusi i takimit të organizuar nga Bashkia e Tiranës,...

Lajme të tjera

Web TV