Rasputin, reputacioni skandaloz i priftit që çoi në vrasjen e tij

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Grigori Jefimoviç Rasputin u lind në 21 janar 1869 dhe vdiq më 30 dhjetor 1916. Ishte një pelegrin, mistik rusë dhe gjoja shërues. Ai u bë i besuar i Alexandra Feodorovna, gruaja e Carit Nikolla II, i cili lejoi atë të ushtrojë një ndikim të madh në oborrin perandorak të Rusisë deri në vrasjen e tij në Shën Petersburg.

Rasputin lindi në një familje fshatare në fshatin siberian të Pokrovskoye. Ai pati një përvojë konvertimi fetar pasi mori një pelegrinazh në një manastir në 1897. Ai është përshkruar si një murg ose si një “strannik” (endacak ose pelegrin), megjithëse nuk mbante asnjë pozicion zyrtar në Kishën Ortodokse Ruse. Ai udhëtoi në Shën Petersburg në 1903, ku mahniti disa udhëheqës të kishës dhe shoqërisë.

Në fund të vitit 1906, Rasputin filloi të vepronte si një shërues për djalin e vetëm të çiftit perandorak, Alexei, i cili vuante nga hemofilia. Ai ishte një figurë përçarëse, e parë nga disa rusë si një mistik, vizionar dhe profet, dhe nga të tjerët si një sharlatan fetar. Pika e lartë e fuqisë së Rasputin ishte në 1915 kur Nikolla II u largua nga Shën Petersburg për të mbikëqyrur ushtritë ruse që luftonin Luftën e Parë Botërore.

Disfatat ruse u rritën gjatë luftës, ndërsa Rasputin dhe Aleksandra u bënë gjithnjë e më jopopullor. Në mëngjesin e hershëm të 30 dhjetorit 1916, Rasputin u vra nga një grup fisnikësh konservatorë që kundërshtuan ndikimin e tij mbi Aleksandrën dhe Nikollën. Historianët shpesh sugjerojnë se reputacioni skandaloz dhe i keq i Rasputin ndihmoi në diskreditimin e qeverisë cariste dhe kështu ndihmoi në përshpejtimin e përmbysjes së dinastisë Romanov disa javë pasi ai u vra. Tregimet e jetës dhe ndikimit të tij shpesh bazoheshin në thashetheme.


Të fundit

Rasputin, reputacioni skandaloz i priftit që çoi në vrasjen e tij

Grigori Jefimoviç Rasputin u lind në 21 janar 1869 dhe vdiq më 30 dhjetor 1916. Ishte një pelegrin, mistik...

I shpërtheu lënda plasëse në dorë, identifikohet i riu që humbi jetën në Cërrik

Policia e Cërrikut ka reaguar në lidhje me ngjarjen e rëndë, ku si pasojë e shpërthimit të një sasie lënde plasëse, ka humbur jetën...

Të zbukurosh festat me artizanët e Gjirokastrës

Suveniret në gurskalitje kanë tërhequr edhe interesimin e turistëve, të cilët vizitojnë zonën muzeale, në këto ditë të festash Nga Blerim Kore Dalta e drugdhendësit godet...

Video që po bën xhiron e rrjetit, Garda Mbretërore shkel fëmijën dhe vazhdon rrugën sikur nuk kishte ndodhur asgjë

Një video aspak e zakontë është duke bërë xhiron e rrjetit dhe ka çuditur të gjithë personat që e kanë parë. Në pamje shihen dy...

S’ka më dyshime/ Briken Calja kalon me sukses testet anti-doping dhe konfirmohet nënkampion bote

Kushdo që mund të kishte dyshime tani mund të qëndrojë i qetë. Briken Calja është certifikuar zyrtarisht si nënkampion i botës për vitin 2021,...

Lajme të tjera

Web TV