Shuhet misteri/ Ja çfarë ishte “kasollja e çuditshme” e gjetur në Hënë (FOTO)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në dhjetor 2021, një imazh i një strukture të çuditshme në Hënë, i publikuar nga Administrata Kombëtare e Hapësirës e Kinës u bë viral.

Fotografia jo dhe aq e qartë, e shkrepur nga roveri kinez Yutu-2, u njoh si një “kasolle misterioze” ose “kub i çuditshëm” për shkak të formës enigmatike.

Agjencia njoftoi se ishte drejtuar drejt objektit me një shpejtësi të madhe për të hetuar më nga afër. Pas një muaj studimi, roveri nxori një rezultat, që për disa është zhgënjyes.

Objekti nuk ishte gjë tjetër, përveç se një copë shkëmbore e madhe, tha Paul Byrne, profesor në Universitetin e Uashingtonit në SHBA.

“Ekziston në fakt një përkufizim i këtij guri, sipas diçkaje të quajtur shkalla Udden-Wentworth, e cila thotë se një gur është një copë shkëmbi më i madh se 256 mm në diametër. Kështu që unë mendoj kjo gjetje nuk duhet lënë me kaq,” u shpreh ai.

Të fundit

Olta Boka bëhet nënë për herë të dytë, ja emri që ka zgjedhur për vogëlushin

Këngëtarja e njohur Olta Boka këtë të shtunë është bërë nënë për herë të dytë. Ajo ka sjellë në jetë...

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga klientët debitorë. Sipas kompanisë deri më...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Leipzig nuk gabon në transfertën e Heidenheim dhe ruan vendin e katërt ndaj Dortmund

Leipzig nuk gaboi në transfertë ndaj Heidenheim me miqtë që triumfuan me shifrat 1-2. Leipzig hapi llogaritë e sfidës në minutën e 42 me...

Sipas stinës, këto janë lista e ushqimeve që pastrojnë enët e gjakut

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Ato transportojnë ushqyesit dhe oksigjenin nga zemra drejt organeve të tjera. Në disa raste, enët...

Lajme të tjera

Web TV